Advent v Torontu

Velice krátce, protože vážně není moc co psát, o předvánočním čase v T.O. a jelikož tu přes svátky nebudu, přidám několik slov po zkouknutí Internetů 🙂 i o nich.

Vánoce jsou tady

Zřejmě ne tak brzy jako v Evropě, hlavně díky zdejším podzimním akcím typu Díkuvzdání, Halloween či Black Friday, ale přeci jen, jak se blíží první adventní neděle, Vánoce jsou všade. A v podstatě ve stejné formě jako u nás na starém kontinentě, takže nic zvláštního, jen je tu s nimi spojeno mnohem míň tradic.

toronto-christmas-downtown

Santa Clausův pochod

Není žádným překvapením, že tenhle děda tu je tím největším symbolem Vánoc, dokonce se má za to, že někde na severu Kanady bydlí 🙂 děti se s ním fotí a říkají mu přitom, co by si přály pod stromeček. Co mě ale překvapilo, je tzv. Pochod Santa Clause.

Jde o 110 let starou torontskou tradici, při které alegorické vozy se Santou a jinými postavami brázdí ulice a vybírají od lidí peníze a další dary určené pro dobročinné účely. Hodně zajímavý a taky hodně kanadský počin!

Tip – Santa Tracker, stránka od Googlu, jakoby adventní kalendář, ve kterém najdete každý den jinou online hru 🙂

Výzdoba

Taky stále ještě žijete v představě, že vánoční výzdoba v Americe musí být perfektní, minimálně s tisíci různými světly kolem domu? Hmm, tak to možná opravdu jen v USA, nebo jen ve filmech, co nám promítají… Vlastně, česká dekorace (v posledních letech) mi přijde bohatší, a to jak ve městě, tak i mezi rodinnými domky. Dokonce tu ani není žádný velký ‚oficiální‘ torontský stromek.

toronto-christmas-decoration-02

Možná jsem jen nebyl na těch správných místech, nicméně při porovnání s Halloweenskou výzdobou jsou Vánoce bez debat až na druhém místě.

toronto-christmas-decoration-03

Nákupy, trhy

Opět, nic extra zvláštního, pokud se chcete potkat s x dalšími nakupujícími lidmi, je na to asi ta nejvhodnější doba… jo a taky tu jsou vánoční trhy. Byl jsem se podívat hned na tom největším, v Distillery Disctrict. Dobrá věc – mají svařák, který si můžete vypít venku (!) a který k takovým trhům neodmyslitelně patří :), špatná věc – je tu tak 1000 lidí na metr čtvereční 😀 Nesnášim 🙁

Vánoční trhy

Vánoční trhy

A celkově není moc o co stát, prodávají tu jen několik lokálních produktů, zkrátka s Evropou se to srovnat nedá a asi ani nemá…

toronto-christmas-decoration

Další kanadské tradice

A co dalšího je kromě Santy typické pro kanadské Vánoce? Rozhodně zapomeňte na cukroví, alespoň ve formě, v jaké ho známe my. V krámech jsem viděl tak max italskou štolu + nějaké sušenky, ale je pravda, že jsem důkladně neobcházel menší obchody. Nicméně, vede tu čokoláda, a to ve všech možných podobách. Cukroví prý jen na hlavní svátky a jen někde, záleží na rodině, říkali v práci 🙂

Bruslení u radnice

Bruslení u radnice

Vánoční stromky – v Kanadě je mnohonásobně víc stromů než lidí, takže není překvapením, že cena tomu odpovídá a stromky se prodávají úplně všude. Například 1.50 m vysoká jedle stojí nějakých 22$, tedy po přepočtu skoro stejně jako u nás, ovšem v kanadském prostředí s místní výplatou 🙂 hodně levné…

Jo a s Vánocemi je samozřejmě spjaté i zpívání koled na náměstích a obdarovávání ostatních, takže i tady vidíte najednou mnohem více ‚donations‘ než obvykle.

Dále? Hlavním vánočním dnem je v Kanadě, stejně jako v Americe, 25. prosinec, kdy se rozbalují dárky a pořádají rodinné sešlosti a hostiny. Díky multikulti prostředí se ale oslavy mohou trochu lišit. Například v Quebecu může být hlavním, stejně jako u nás, Štedrý Večer, tedy 24. prosinec. (zdroj: whychristmas.com)

toronto-christmas-market-02

26. prosinec je pak známý jako tzv. Boxing Day (poddaní dostávali dary od svých pánů) a bylo mi řečeno, že dnes je spojen hlavně s různými nákupními slevami. Silvestr je stejný a o Novém Roce nevím nic extra zvláštního (např. pokud jde o jídlo), zřejmě jde jen další volný den 🙂

To je vše přátelé, Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.