Banky v Torontu / Kanadě

Pokud nedostáváte peníze na ruku, banka je něco, co musíte pořešit před první výplatou. Takže… co s tím?

Velká pětka

Podobně, jako v případě mobilních operátorů, i tady v podstatě nemáte moc na výběr a je to podobné, jako u nás v Evropě. Hned, jak vyjdete na ulici, uvidíte pobočku minimálně jedné z pěti velkých bank, které tu šéfují finančnímu trhu. Jsou tu úplně všude. Jde o:

TD

BMO

RBC

Doplněné několika dalšími, většinou pod značkou jedné z big 5, prostě stejné, jako u mobilů. Pokud půjdete do velké, chybu neuděláte. Přidal bych možná ještě National Bank of Canada, i když ta tak rozšířená v Torontu není.

Zajímavost – hodně tu jedou šeky a proto se běžnému účtu říká chequing. Je to kus papíru s částkou, na účet ji vložíte  tak, že papír hodíte do bankomatu, ten ho sežere a je to 😉 Podobně vkládáte i hotovost. Dokonce už existují i aplikace (CIBC), kde stačí šek vyfotit mobilem. Ověření probíhá následně mezi bankami, vaše starost to není.

Šek

Šek

 

Běžný Chequing účet

S poplatky to je ale ještě horší než v ČR. Za běžný účet zaplatíte kolem 10$ měsíčně i víc. Banky jsou ale tak „hodné“, že mají, zvlášt pro cizince, často akce typu půl roku zdarma apod. Chce to prověřit, nejlépe osobně na pobočce.

Skoro všude se dá platit kartou a kromě chequing účtu tu je zřejmě normální i spořící (saving). Terminál se vás totiž vždycky zeptá, jaký máte. Podobně se vás ptají, jestli je vaše karta Debit, nebo Credit. Netuším, jaké jsou rozdíly pro obchodníky, ale jasné je, že já coby cizinec jen tak kreditku nedostanu. Blbý, že na některý platby, jako např. za půjčení auta, je nutná. Normální debetka, co dostanete k účtu, totiž není plnohodnotná jako u nás, je bez jména, někdy s ní nejde platit ani na netu atd.

Taková je aspoň moje prozatímní zkušenost, třeba jsem si jen špatně vybral a právě tohle jsou rozdíly v bankách, nevím… Teoreticky bych měl mít možnost získat kreditku i já, ale doteď jsem to neřešil. Zatím šla v případě nouze pořád použít debetní karta z Čech, ale tomu bude asi brzo konec 🙂

Zajímavost – na převod peněz online má monopol tzv. systém Interac. Webová aplikace, kam zadáte email příjemce a bezpečnostní otázku, to je celé. Při každém použití se strachuju, jestli prachy v pořádku došly. Za tuhle srandu navíc platím 1,5$ (pokud odesílám) bez ohledu na to, jak je můj účet „free“. Interac má pod palcem i většinu platebních terminálů.

Pozn.: Vybrat si víc než 600$ z bankomatu, je docela problém. Podařilo se mi to až u TD bankomatu. Takže, bacha na to 😉

banks-on-the-street

President Choice vs. TD Canada Trust

Stihl jsem vyzkoušet už dvě banky. První jsem zvolil, po krátké diskuzi s učitelem ve škole, President Choice Financial, což je virtuální banka podobná mBance, patřící pod CIBC. Nemá pobočky, ale pouze „stánky“, vše probíhá primárně přes online bankovnictví a běžný účet je zdarma. Ano, zdarma. To byl taky hlavní důvod výběru. Dále sbíráte jakési body za nákup v PC krámech a můžete bez poplatku využívat bankomaty CIBC, které jsou na každém rohu. Bohužel, řada služeb nefunguje plnohodnotně, vybrat si můžete snad jen max. 200$ denně a kartou na netu nezaplatíte (u virtuální banky docela paradox). Říkal jsem si, pro normální používání OK, ale teďka mě vážně nenapadá jediný důvod, proč bych měl PC používat 🙂

Financial District v Torontu, sídlo mnoha bank

Financial District v Torontu, sídlo mnoha bank

Zastavil jsem se tedy v TD Canada Trust a otevřel si účet tam. Opět na doporučení kamaráda z druhého konce Kanady. Banka mi přijde silná a pobočky jsou prý i v BC všude 😉 Navíc měli „zrovna“ akci – půl roku vedení účtu zdarma, což mě dostatečně přesvědčilo. Limity jsou už úplně někde jinde, bankomatů a poboček v případě potřeby taky dost a kartou, byť opět beze jména, jsem už platil i online. Nic víc nepotřebuju, na spořící účet to stále nevypadá, i když mi ho taky, zadarmo, založili 🙂

This article has 2 comments

  1. Pavel Reply

    S kreditkou jsme měli taky problém o pár tisíc kilometrů na jih. Řešení nakonec bylo docela snadný, prostě jsme platili debetní kartou a řekli, že je to kreditka :o)

    • vojte Reply

      🙂 dobry! tohle tu obcas taky funguje a hlavne na netu nastesti prochazi platby i s debetkou. autopujcovna to ale prokoukla hned 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.