Běžkování a bruslení v lesích středního Ontaria

Protože letos v Torontu i v dubnu regulérně sněží (!), rád bych se zmínil o jednom svém únorovém výletu. Ono totiž, pokud je zima jak má být, tedy s dostatkem sněhu a celodenními mrazy, je Ontario se svými nekonečnými listnatými lesy a jen lehce zvlněnou krajinou ideální pro jednu zimní aktivitu, kterou mám osobně hodně rád – běžkování. Letošní zima byla sice celkově mírnější, ale já měl štěstí, že jsem mohl jeden víkend na běžky vyrazit. Rád bych je tedy tímto vzpomněl a hlavně i doporučil, protože to bylo super!

Na sever!

Z Toronta jsem měl namířeno směrem na sever kvůli větší šanci na sníh, konkrétně na poloostrov Bruce, který se nacházi 3-4 hoďky od města u jezera Huron a kde je hned několik různých běžkařských tratí. Já si vybral ty u Sauble Beach. Všechny „oficiální“ místní tratě by měly být udržovány, za což se tady narozdíl od ČR ovšem platí. I tak jsem byl pevně rozhodnutý do stopy vyjet.

Příjemných -26C při sobotním dopoledni :)

Jako kdekoliv jinde, i zde je opuštění města, resp. celé Torontské megapole jak výlet do jiného světa. A obzvláště pak v takových podmínkách, jaké jsem měl já. Byla přesně polovina února, zrovna čerstvě napadl sníh a brutálně se ochladilo až na teploty kolem -20 v denních maximech(!). Svítilo ale sluníčko 🙂 a já jsem si cestu opravdu užíval, byť silnice dále od města začaly trošku klouzat. Nicméně, průjezd malými měšty, pohled na zasněžené vesničky a farmy místo křižovatek. nákupáků a mrakodrapů, mi vážně zlepšil náladu.

U Hepworthu

Lyže

K samotným běžkám – svoje tu nemám, takže jsem využil služeb půjčovny ve městečku Hepworth, vzdálenému cca 15 km od tratí. Jednodenní zapůjčení celé výbavy, mimochodem ve výborném stavu, stálo zhruba 20$ a je určitě dobré si ho předem potvrdit po telefonu. K Sauble Beach to sice bylo necelých 15 minut cesty, počasí ale bylo totálně odlišné. Poprvé v životě jsem zažil tzv. „Lake Effect Snow“ – v podstatě jde o to, že lokality na návětrné straně velkých jezer (tedy většinou ne Toronto), hlásí díky sražené vlhkosti nad velkou vodní plochou trvalé sněžení, zatímco třeba jen několik kilometrů dále je sucho. Což byl přesně tento případ. U půjčovny svítilo sluníčko, u vstupu na trať chumelilo a foukal svižný vítr při -18°C. Tedy nic moc podmínky na odpolední projíždku ve stopě 🙂

Krajina u Sauble Beach

Krajina u Sauble Beach

Ale pro mě, coby člověka zajímajícího se o počasí, to byl další bonus. Navíc přímo na trati jsem zimu ani necítil. Horší to bylo, když člověk na chvíli zastavil…

Trasy bohužel, nejspíš právě kvůli počasí, byly protaženy tak z půlky, dost často jsem se brodil stopou jako první. I přesto můžu Sauble Beach na jednodenní vyjížďku rozhodně doporučit! Tratě jsou sice rozděleny dle stupně obtížnosti, ale nemyslím si (a to jsem hlavně běžkař-turista), že by byla nějaká vyloženě těžká. Krajinou zimního lesa středního Ontaria se můžete se projíždět sem-tam a cesty různě křižovat. A až skončíte, zahřejete se v chatě u vstupu, kde vám velice milý správce nabídne šálek horkého jablečného moštu (v ceně 8$ vstupného) jako odměnu za váš výkon (pokud tedy nepřijedete zpátky pozdě, jako já :D)

U přehrady na trati

U přehrady na trati

Brusle

Po tomto sportování jsem byl rozhodnutý zkusit ještě jednu věc, co jsem objevil na netu. Psal jsem o tom, jak oblíbené tu je venkovní bruslení – jednoho dne jsem na nějakém webu zahlédl reklamu na bruslení v regionu polostrova Bruce – v lese! Od běžek to nebylo zas tak daleko, takže jsem vyrazil směrem k MacGregor Point parku, kde měl být schován pod stromy 400m bruslařský „ovál“. Zaplatíte za vstup do parku (7$) a můžete vyrazit. Bylo sice trošku těžší místo najít, hlavně kvůli počasí a tmě, ale nakonec stálo za úsilí. Bruslení v lese pod umělým osvětlením (okruh je otevřen myslím až do 10 večer) nemělo chybu.

 

Nikdy jsem nic podobného nezažil a pokud ani vy ne, určitě doporučuju v případě možnosti vyzkoušet! Je to zajímavá a neobvyklá „přírodní“ aktivit 😉

Na shledanou zimo!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.