Co v Torontu – Na led!

První z článků typu „Co dělat v Torontu“ začnu pěkně popořadě zkraje roku, tedy v době, kdy město většinou sevře mráz a podle všeho je nejlepší přečkat zimu ideálně v pohodlí a teple domova. Překvapivě je však i v tomto období co dělat, a to i venku! O mnoho víc než např. v listopadu, který je pro mě osobně nejnudnějším šedivým a tmavým měsícem všude  na sever od 40° rovnoběžky… A nemusíte přitom čekat zrovna na sníh, když se dá vyrazit na led! Zatímco u nás musíme, až na pár výjimek, čekat na mrazy, abychom se pak mohli prohánět či utkat v hokeji na rybníce a navíc několik posledních let bylo naše čekání marné 🙁 , Toronto má hodně, opravdu hodně venkovních kluzišť. Zejména v širším centru nebo u metra narazíte na jedno každých cca 15 minut chůze. Kluziště zpravidla zahajují sezonu v prosinci a končí v březnu nezávisle na počasí, protože led je udržován stejně jako v hale. Není tomu tak ale vždy – některá kluziště jsou přírodní. Každopádně, přijít si zabruslit může kdokoliv, i když samozřejmě každá plocha má svoji otevírací dobu a rozvrh (aktivit). Aktuální info je k dispozici na netu, takže se rozhodně vyplatí před první návštěvou stránky skouknout.

Předvánoční bruslení na Nathan Phillips Square u radnice v centru

Předvánoční bruslení na Nathan Phillips Square u radnice v centru

A co je vůbec nejlepší – už jsem o tom psal v článku o sportech, podobně jako řada dalších zařízení, jsou i kluziště ZCELA ZDARMA. Platíte pouze, pokud je možnost a vy si chcete na místě půjčit nějaké vybavení nebo za skříňku na věci. Když ale máte vlastní brusle, prostě přijdete a užíváte si 🙂 Což samozřejmě hodně závisí na vašem očekávání – přeci jen jste na veřejném kluzišti v obrovském městě většinou mezi spoustou lidí a ne někde na jezeře na Šumavě, ale důležité je… že je tu pro vás připravené po celou zimu!

Ledová plocha na Dufferin Grove

Ledová plocha na Dufferin Grove

Seznam torontských kluzišť

TIP 1: Zmiňoval jsem možnost půjčení vybavení. Ve skutečnosti to není moc běžné, nabízí to skutečně jen pár zařízení, přičemž cena i kvalita se liší. Například Dufferin Grove (které mám naštěstí cca 10 minut chůze od domu) nabízí půjčení bruslí jen za 2$, ovšem příšerné kvality. Jednoznačně nejhorší brusle, co jsem kdy měl na noze. Proto jsem taky využil vánoční návštěvy a z domova si přivezl vlastní 😉 K půjčení je také i hokejka, puk atd. Další kluziště s půjčovnou (jen bruslí) je Nathan Phillips Square, jenže to už stojí 10$, protože jde o profláklou lokalitu, která je sice situována na pěkném místě v centru přímo před radnicí, ale je pořád narvaná… Takže, rozhodně doporučuju mít svoji vlastní výbavu. TIP 2: Co když budete potřebovat nabrousit? Žádný strach, jsou tu na to dost připraveni, a tak stačí zajít např. do Canadian Tire, kde vám brusle za 6$ naostří.

Hokej

A rád bych vyzdvihl ještě jednu věc. Kanaďani milujou hokej a můžete dát krk za to, že ho budou hrát, kdykoliv k tomu bude aspoň trochu příležitost! Na kluzištích tedy existuje rozvrh, kde jsou kromě veřejného bruslení rozepsány i hokejové zápasy a tréninky. Některá místa ale mají k dispozici hned 2 ledové plochy, přičemž jedna z nich je vyhrazena POUZE pro hokej. Shodou okolností jde např. opět o Dufferin Grove, který mám i po cestě na nákup a musím říct, že je neskutečný pokaždý, co jdu kolem, sledovat jak místní hokej „žerou“.

Příprava na zápas

Příprava na zápas

Teďka už chápu, jaká národní tragédie muselo být pro Kanaďany Nagano. Přijde mi, že tu hrajou snad všichni místňáci. Něco, jako kdyby u nás neustále na fotbalovym hřišti někdo hrál. Takže, pokud máte rádi a umíte hrát hokej (já bohužel ne), myslím, že máte do jara o zábavu postaráno 🙂 Jelikož jde o naprosto stejný koncept jako v případě „obyčejného“ bruslení, připojit se do hry může každý.

Hokejový match v pozdním nedělním odpoledni

Hokejový match v pozdním nedělním odpoledni

Takže, jestli budete mít náhodou to „štěstí“, že se ocitnete během zimy v Torontu, rozhodně si s sebou přibalte brusle a vyražte na led!


P.S.: Kromě „oficiálních“ městských ledových ploch je tu i jedna mnohem zajímavější. Obrovské jezero Ontario sice nikdy zcela nezamrzá, ale rybník Grenadier blízko něj ano. Rozhodně budu vyčkávat na tuto „lehce nelegální“, ale tradiční příležitost, pokud počasí dovolí  😈

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.