Cyklojízda do Niagara Falls

Protože jsem se konečně trochu vzpamatoval po návratu z cest po Kanadě, rád bych následujících pár příspěvků věnoval právě dosud uskutečněným výletům mimo Toronto. Začnu rekordní cyklojízdou k Niagarským vodopádům. Jde o typické výletní místo, v podstatě jen „přes vodu“ a pokud jste v Torontu, byla by hloupost ho vynechat.

Délka výletu: 2 dny, 22-23.6. 2014
Náklady (mimo pohledů a suvenýrů): cca 100$
[Fotky]

Niagara Falls Trip

Možností, jak se do Niagary dostat, je hodně. Můžete si půjčit auto, jet busem či vlakem. Vzdálenost cca 150 km vaši peněženku nijak moc neprovětrá. Za autobus (Greyhound), resp. vlak, či vlak + bus (ViaRail / GoTransit) byste neměli dát víc než 50$ za zpáteční jízdenku. A pokud jde o půjčení auta, na 2 dny byste se měli vejít do 200$ včetně benzínu.

Nebo můžete šlápnout do pedálů a vyrazit na kole… 😛 Přiznám se, že tuhle variantu jsem zvažoval už před odletem a záhy byl rozhodnutý ji uskutečnit. Chtěl jsem sice prověřit hlavně nový kolo, ale 3 dny před odjezdem mi ho nějaký hovado ukradlo, takže jsem musel šlápnout do pedálů mojí starý herky 🙂

Krajina u St. Catharines

Krajina u St. Catharines

Cesta tam

Nápadu se naštěstí chytl i kámoš, jehož kolo bylo na srovnatelné úrovni, a tak jsme předposlední červnovou neděli vyrazili. Plán byl následující – přeci jen (zatím :D) nejezdíme Tour de France, takže dát oba dva směry najednou, by byla smrt. Při cestě tam jsme tedy využili z větší části vlak a bus (na něj jsme museli přestoupit v Burlingtonu, viz dále), jež nás dopravily do St. Catharines, městečka vzdáleného 30 km od vodopádů. Odsud jsme se dostali menší plánovanou oklikou víceméně po cyklostezkách či „okreskách“ na místo. Celkem příjemných 40 km, jen ke konci už víc v provozu a zástavbě.

Zajímavost – místa pro kola jsou v osobáku GoTransit řešeny podobně jak u nás, ale možná vás překvapí, že i autobus má držáky (na 2 kola), a to i městský.

Držák na kola u autobusu

Držák na kola u autobusu

Na kole tu obecně mimo širší centrum Toronta moc lidí nejezdí a v kombinaci s autobusem se jich najde ještě méně, takže se nemusíte bát, že se nevejdete. Kdyby k tomu přeci jen došlo, řidič otevře zavazadlový prostor a kolo hodí tam (náš případ). V létě navíc jezdí speciální „cyklovlak“ z Toronta přímo až do Niagara Falls, nemusíte se tedy o nic starat a nikde přestupovat. My jsme bohužel cestovali přesně týden před prvním cyklovlakem… Ale neva, aspoň jsme se víc projeli 🙂

Město a vodopády

Samotná Niagara je vyloženě turistické městečko plné kontrastů, ale vodopády jsou úžasný, hlavně jejich velikost je dechberoucí! Celkem jsou 3 – největší Horseshoe + 2 menší, American Falls a Bridal Veil Falls. Prý jsou z kanadský strany i hezčí, nevím, nemůžu posoudit… Asi proto, že vidíte všechno krásně před sebou. Každopádně neuvěřitelná podívaná, vodu cítíte doslova na každém kroku 😉 Jen lidí mraky, ale to k podobným místům patří.

niagara-falls-02

Po doporučení kamaráda, co byl loni právě na americký straně, jsme si zarezervovali jízdu Hornblower cruise po řece směrem k hlavnímu vodopádu Horseshoe. Investice 20$ se rozhodně vyplatila, je to nepopsatelný zážitek.

Pod vodopády

Pod vodopády

Prohlídka celých vodopádů je tak na 2h, ale můžete si jí samozřejmě libovolně prodloužit. Jak jsem psal, Niagara Falls je město plné kontrastů a libovolné zábavy. Na jedné straně nádherná přírodní vodní scenerie a na druhé obludná vyhlídková věž, kasina a hotely… My využili jen zmíněnou plavbu pod vodopády a večeři s výhledem na ně. Na noční osvětlení jsem úplně zapomněl, což mě trošku mrzí, ale aspoň důvod k případné další návštěvě.

Obludná vyhlídková věž

Obludná vyhlídková věž

Takže jsme jen přespali v motelu za 30$ se snídaní kousek od „centra“ a mohli vesele vyrazit zpátky do Toronta 🙂

Tip – ráno před cestou, cca v 8h, jsem se ještě jednou projel kolem vodopádů a bylo to úplně nejlepší! Nikde nikdo a úplně jiná atmosféra, jednoznačně doporučuju. Východ Slunce musí být ještě lepší, ale v červnu na mě byl moc brzo 😀

Cesta zase zpátky

Co napsat o cestě zpět? Profilově v pohodě, v podstatě se objíždí Ontario Lake, takže rovina, ale 130 km je na jeden den přeci jen víc než dost… Nicméně, odhodlaně jsme vyrazili.

Do již známého St. Catharines je pěkná trasa, žádný velký provoz a jede se jednou z nejvýznamnějších vinařských oblastí Kanady. Potom se krajina trochu změní a místo vinic vedle sebe vidíte pole, protože jde samozřejmě i o dost úrodnou oblast.

Vinice v Niagara regionu

Vinice v Niagara regionu

Po obkroužení jezera kolem Hamiltonu (mimochodem docela ošklivé místo lemované z jedné strany továrnou jak z Mordoru a z druhé hodně špinavou pláží) a cca 80 km jedete až do Toronta v podstatě pořád v průmyslové zástavbě a nepřetržitém provozu.

Hamilton

Hamilton

Úsek Toronto-Hamilton bych tedy pro kolo určitě nedoporučil, zbytek klidně jo 😉 Nejlepší využít sezonní vlak a někam se přiblížit. Jestli to dát v celku, je na vás, já musím upřímně přiznat, že jsem dojížděl v křečích a když se po 120 km objevil po delší době obchod, kde jsem si mohl koupit pití a čokoládu, tak jsem slavil druhé Vánoce 😀 Ale dali jsme to a mohl jsem si tak přepsat dosud největší sportovní výkon v životě 🙂 Chtěl jsem si to vyzkoušet, příště bych ale jednoznačně volil vlak pro oba směry.

Shrnuto, podtrženo: Niagarské vodopády se rozhodně vyplatí navštívit a kolo je v sezoně zajímavou alternativou, jak poznat i jejich okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.