Díkuvzdání

Krátká vsuvka – v Torontu máme další dlouhý víkend, což znamená, že je v pondělí prakticky všude zavřeno a nejde se do práce. Kdykoliv nemusím pracovat, zajímá mě, proč. A Kanada není výjimkou. Jsem zkrátka zvědavý, nikdy to totiž není jen tak. Momentálně mám volno kvůli Díkuvzdání. Napíšu o něm tedy pár řádků. Chystám se postupně doplnit i další, dosud zažité svátky, snad se k tomu dostanu.

Variace na Posvícení

O Díkuvzdání, a to jak americkém, tak kanadském, toho moc nevím. Vlastně téměř nic, kromě toho, co jsem občas zahlédl v televizi… Přijde mi to, jako určitá varianta našeho Posvícení. Jen s jinými zvyky a pro všechny v jeden den, ale podstata – sejít se s rodinou a přáteli a oslavit tak ‚roční sklizeň‘, je stejná.

Trochu "české" Díkuvzdání s dýňovou polévkou, ale posvícenskou kachnou  ;)

Trochu „počeštěný“ Thanksgiving, sice s dýňovou polévkou, ale zato s posvícenskou kachnou ;)

Historie kanadského Díkuvzdání

A opravdu, potom, co jsem si něco o kanadské tradici přečetl, dozvěděl jsem se, že nepřišla z USA, ale z Evropy, kde bylo (a je) zřejmě zvykem i v jiných zemích oslavovat úrodu podobně jako u nás. Jako první s ní začal anglický mořeplavec Martin Frobisher, který po strastiplné cestě zakotvil u břehů dnešního Newfounlandu a chtěl nové zemi poděkovat, jak za úspěšnou plavbu, tak za dary, které mu dala. Američtí přistěhovalci začali s oslavami úrody až o pár desítek let později, Kanada byla tedy první 🙂

thanksgiving-history

Historické Díkuvzdání, zdroj: publicholiday.org

CAN vs. USA

To je první rozdíl, další je samozřejmě v termínu. V USA je Díkuvzdání až po Halloweenu, v Kanadě před ním. Datum bylo několikrát měněno, ale momentálně je zákonem dané 2. pondělí v říjnu. Četl jsem, že Kanaďané si také místo nákupního šílenství typu „Black Friday“ raději užívají dlouhý víkend. Počasí je přeci jen stále ještě dobré, tak kdo by nakupoval? 🙂 Naopak, téměř každý obchod má v pondělí zavřeno. Ostatní zvyky, jako jsou krocan, dýně a společná posezení, mají ale obě země stejné a tyto opravdu přišly z Ameriky.

thanksgiving

Zdroj: www.huffingtonpost.ca

Takže, i přesto, že dnes už si můžeme koupit libovolné jídlo po celý rok a sejít se je také čím dál snazší, podobné tradice nadále přetrvávají jako něco speciálního a nevšedního. A hlavně, kdo by se rád nenajedl, že jo! 😉

Pěkné Díkuvzdání!

Zdroje:

Inside Vancouver

Historica Canada

Kidzworld.com 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.