Jídlo a.. Nákupy!

Protože se Vánoce kvapem blíží a zrovna za sebou máme i Black Friday, chtěl bych se v tomto článku věnovat nákupům v Torontu (Kanadě). Doufám, že zde uvedené informace mohou být nějak užitečné i pro potenciální návštěvníky města. Krátce se také zmíním, resp. dám pár tipů na jídlo v Annexu (okolí práce, Bathurst station) a pro představu přidám i ceny zboží v supermarketech.

Nákupní centra

Opět něco, co je vzhledem k podobně komerčnímu stylu života stejné jako u nás. Jak už jsem se zmiňoval dříve, můžete tu najít mnoho nákupních center s téměř nekonečnými zásobami zboží různého druhu a restauracemi, např. Dufferin Mall, Eaton Centre uprostřed města nebo dokonce ještě větší za ním (Yorkdale).

Nechci tu každé centrum rozepisovat, lepší je prozkoumat na vlastní pěst, ale první dvě zmíněná můžu klidně doporučit. Třetí, Yorkdale, znám jen od vidění. Pokud moc neřešíte peníze, nejlepší je asi Eaton, protože je v centru a najdete tu od oblečení přes boty až po vrtačky úplně všechno.

Yorkdale Centre

Yorkdale Centre, zdroj: Wikipedia

Black Friday

Je šílený, alespoň v mých očích, zvyk importovaný do Kanady z USA. V tu dobu lidé ve státech slaví Díkuvzdání, což mimo tradiční krocaní baštu znamená i cestování a nákupy. Tyto zvyky už pomalu přešly v tradici. Obchodníci nabízejí speciální limitované akce typu sleva 30% na vše apod., často jen na jeden či pouze několik dnů. A lidi jsou naprosto šílený, čekají v dlooouhých frontách před kasou, aby mohli utratit své peníze skoro přesně měsíc před Vánoci, což je samozřejmě další nákupní horečka, která s Black Friday ovšem většinou moc nesouvisí…

Myslím si, potom, co jsem viděl nějaké fotky, že v US to musí být ještě větší masakr a do Kanady se dostala jen menší verze. Vlastně mi tu Black Friday v Eaton Centru jen připomněl normální den na Oxford street v Londýně 😀 Dost bláznivý, ale mohlo být i hůř.

Black Friday v Eaton Centre, jako normální den v Londýně :)

Black Friday v Eaton Centre, jako normální nákupní den v Londýně :)

Nákupní víkend zakončuje tzv. „Cyber Monday“ s mnoha slevami na Internetu. Pro mě mnohem zajímavější událost, protože davy „hlava na hlavě“, a ještě ke všemu v nákupním centru, vyloženě nesnášim… Načasování v době adventu není nejideálnější, ale můžete narazit na zajímavé nabídky např. levných letenek.

Supermarkety

Obvykle najdete supermarket v každém nákupním centru, jsou jich tu ale mraky i samostatně. Mé oblíbené:

No Frills –  potraviny a drogerie, levné a téměř všude

Walmart – největší řetězec supermarketů na světě, mnoho typů zboží včetně elektroniky, něco je super-levné 😉 na Walmart ale narazíte jen někde, nejčastěji uvnitř nějakého centra

FreshCo – potraviny mnoha druhů (mají i normální tvaroh) za přijatelné ceny

Loblaw – podobné NoFrills (pod stejnou značkou President’s Choice) jen o něco dražší

Sobeys – menší a dražší potraviny

Shoppers Drugmart – drogerie a omezená nabídka potravin, ale skoro každý Drugmart funguje i jako pošta!

Metro – potraviny otevřené nonstop, za což si taky samozřejmě nějaký ten $ připlatíte

Dollarama – jméno naznačuje levný krám a je to pravda, najdete tu převážně domácí potřeby, sezonní věci (Vánoce / Halloween), sladkosti a „slanosti“ a pití

To byl tedy pro představu menší přehled supermarketů v Torontu. Samozřejmě, že tu nekoupíte úplně to samé jako u nás (hlavně pokud jde o mouku, nebo sýry), to dá rozum. Nicméně, nabídka je tak široká, že si tu zkrátka každý musí přijít na své 😉

Menší lokální potraviny

Vedle supermarketů je tu i řada menších obchodů a obchůdků převážně s ovocem a zeleninou na ulici. Jsou doslova na každém rohu a hodně z nich je dokonce otevřeno nonstop. Normální otevírací doba jinak bývá v Torontu cca od 9 ráno do 8 večer, v neděli jen o pár hodin kratší. Prostě velkoměsto 🙂

Menší obchůdky na Roncesvalles

Menší obchůdky na Roncesvalles

Množství lokálních obchůdků a restaurací je vlastně první větší rozdíl (ok, spolu s Black Friday) oproti ČR. Jak samotný počet, tak hlavně fakt, že se všechny ty krámky v konkurenci nákupních center uživí. Lidi tam zkrátka chodí a utrácí peníze, u nás jednoznačně upřednostňujeme větší obchody.

Organic food a trhy

Možná ještě větší posedlost než s BIO u nás… Míst, kde je možné koupit „organic food“ je spousta, prakticky v každém krámě ho seženete, takže je to vyloženě jen na vašem rozhodnutí. Podle mého názoru, někdy a něco je dobré, ale že bych si kupoval jen a pouze bio potraviny, to v žádném případě. Nicméně, sezonní zboží koupené na trhu, jako zde např. St. Lawrence marketu, nebo kdekoliv jinde, mi naprosto dává smysl, ať už je „organic“, či ne.

St. Lawrence Market

St. Lawrence Market

Orientační ceny některých potravin (v CAD, No Frills)

Mléko 1l 2.20
Salám 300g 5.00
Vajíčka 12ks 2.50
Máslo 250g 4.00
Cibule, jablko, banán… 1ks 1.00
Chléb 2.50
Brambory 1kg 1.70
Těstoviny 500g 1.30
Kuřecí stehna 500g 5.00
Vepřová kýta 500g 7.00
Vepřové koleno 500g 4.00
Hovězí / Ryba 300g 9.00
Králík / Kachna 18.00
No Name nealko 2l 1.00
No Name chipsy 1.00
Sýr 500g 7.00

 

Ještě připomenu, že platit se dá všude kartou a ceny jsou uváděny bez daně, ale to už asi víte 😎

Typický nákup

Typický nákup

Bleší trhy a domácí výprodeje

Tak tohle je pro mě naopak něco naprosto nového, co z domova neznám! Mimo zimu, lidé prodávají nepotřebné věci na bleších trzích, nebo přímo před svými domy. Čas a místo jsou známi dopředu, jak můžete vidět na obrázku níže.

Upoutávka na pouliční výprodej

Upoutávka na pouliční výprodej

I když jsem tu zatím ještě nenašel nic zajímavého, stejně je to pecka, občas vidíte i děti, jak v rámci domácí výprodeje nabízejí limonádu za 50 centů či dolar; jako v Simpsonech nebo nějakém americkém filmu 🙂

Bleší trh

Bleší trh

Mimoto, lidé se často zbavují nepotřebných věcí i tak, že je prostě pohodí před barák a kdokoliv si je pak může vzít. Jednou jsem si takhle vzal málem boty, ale nakonec jsem to přehodnotil 😀

Domácí výprodej

Domácí výprodej

Armáda spásy a charita

Superlevný obchod s použitým oblečením a dalším zbožím z druhé ruky. Můžete tu také darovat nebo využít sítě darovacích kontejnerů rozmístěných různě po městě. Znovu, podobné praxi u nás. Další charitativní second-hand se jmenuje Value Village.

Thrift Store

Thrift Store

Honest Ed

Tak tenhle supermarket zasluhuje vlastní kapitolu!

Umístěný takřka ideálně v širším centru hned naproti metru (Bathurst station) vypadá spíš jako cirkus než obchod a je hodně, opravdu hodně levný.

Koupíte tu prakticky vše, od suvenýrů přes potraviny a oblečení až po domácí potřeby. Jasně, často jde o zboží dost pochybné kvality a hlavně jídlo je spíš nouzovka, ale pokud sháníte jednu konkrétní věc za co nejnižší cenu, jděte prvně sem!

Obchod se během let, co funguje, stal v podstatě další torontskou atrakcí. Byl založen Edem Mirvishem, torontským podnikatelem, který je tak známý, že je po něm dokonce pojmenovaná celá čtvrť i divadlo (Mirvish Village / Theatre).

Bohužel, během následujících let mají obchod nahradit nové byty, takže neváhejte a navštivte jej co nejdříve!!!

Honest Eds

Honest Eds

Jídlo

Krátce o jídle – jak už jsem zmiňoval, na Torontu je super, že tu najdete doslova jakoukoliv světovou kuchyni a je určitě nejlepší prozkoumávat je podle vlastních chutí. Takže, jen pár příkladů zahrnujících hlavně pouliční fast foody v Annexu:

Tim Hortons – viz článek O pivu a dalších místních specialitách, na kafe je lepší zajít kamkoliv jinam, ale jejich sladkosti a sendviče jsou celkem dobrý a hlavně jsou prakticky všude po Kanadě, navíc s dlouhou otevírací dobou

Popeyes – nejspíš nejlepší smažený kuře, co jsem kdy kde měl, ubohý KFC tady…

Subways – slavný řetězec s bagetami, mají výhodná menu a chuťově to není špatný

Kenzo nebo jakákoliv restaurace s Ramen – tuhle Japonskou polívku prostě žeru!

Jakýkoliv Korejský restaurant

Tiffin Box – moje oblíbená indická restaurace u práce, výborné kuřecí kari

McDonalds – nic extra, ale téměř každý ve městě je otevřen nonstop

One Love Veg – levné vegetariánské jamajské roti

Hero Burger – chuťově vynikající burgery, Burger Kinga známe, není špatný, ale tohle je prostě lepší

Pizza Pizza – pokud možno, vyhněte se 🙂 je to jen levné, najíte se do 5$, ale lepší alternativa je Domino’s Pizza, tam mají kombo malá pizza + pití v plechovce za 5$; na oběd víc než dost

A mnoho, mnoho dalších, arabská jídla, řecká, nudle, sushi, luxusnější italské restaurace, sendviče, veg restaurace atd… Ceny se obvykle pohybují do 10$ za fast food a od 15$ za jídlo v restauraci, alkohol je extra drahý, viz tento článek.

Tim Hortons, Roncesvalles

Tim Hortons, Roncesvalles

Elektronika, nábytek, domácnost

Jen pro doplnění. Myslím si, že pokud sháníte některou z těchto věcí, je nejlepší zajít nejdřív do nějakého obchoďáku, ideálně asi Walmartu. Nebo případně nějakého menšího krámku na ulici. Dále je tu taky IKEA, ovšem dost mimo město a Home Depot (= OBI) či Canadian Tire pro různé domácí potřeby jako jsou např. barvy, věci na zahradu, do koupelny apod.

Příjemné nákupy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.