Kawartha Highlands

Tohle už byla podstatně povedenější návštěva kanadské přírody. O jednom volném srpnovém víkendu jsme se rozhodli zajet do Kawartha Highlands Provincional Parku. Ten je vzdálený asi 200 km od severně od Toronta a je známý svými mnoha jezery a tím, že na řadu míst se můžete dostat jedině po vodě. Což zní rozhodně hodně zajímavě, nemyslíte?

Délka výletu: 2 dny, 3-4. srpna, 2014
Náklady: cca 80$

Půjčení auta v Ontariu

A opravdu bylo. Protože je poměrně obtížné dostat se do Kawarthy veřejnou dopravou (přímej spoj jsem o víkendu nenašel, GoTransit a Greyhound dopravu poskytují, ale prostě to neni Niagara…), tak jsme si půjčili auto.

Můžu se tedy o tuto zkušenost podělit. Využili jsme služeb společnosti Discount a nebylo to drahé. Za dva dny jsme zaplatili 135$ + 40 za benzín. Ve 4 lidech si myslím OK. Mezinárodní řidičák pro Ontario taky úplně v pohodě (i po 4 měsících). A dokonce nám dali zbrusu nový auto, Huyndai Sonata, koupený před 2 dny a pro 4 lidi víc než dostatečně pohodlný 😉

Trochu horší věc – pro vratnou zálohu za pojištění jsme museli použít kreditní kartu. Ano, kreditní, ne debetku. Takže jsme jim dali naší klasickou českou kartu k účtu, která tu splňuje všechny požadavky na kreditku (viz článek o bankách). Vratná záloha dělala 260$ a byla to jediná komplikace celého půjčení.

Naše kára ;) Za stání přes noc na tomhle místě jsme dostali pokutu 50$ :D takže opatrně...

Naše kára 😉 Za stání přes noc na tomhle místě jsme dostali pokutu 50$ 😀 takže opatrně…

Vlastně ještě jedna věc – auta mají v Americe automatickou převodovku. Jel jsem poprvé v takovémhle autě, takže jsem se trochu vrátil do autoškoly ve svých 18 🙂 Docela prdel, ale po chvíli jsem si zvyknul.

Na sever!

Dostali jsme tak perfektní příležitost zkusit si jízdu po ontarijských dálnicích. A kolem Toronta jsou vážně šílený, alespoň v porovnání s ČR. 4 pruhy v každém směru (tzv. express okruh) + 2 další coby pomalejší pro odbočování. Nadjezdy, podjezdy, prostě craazy 😀 Dál už potom jen 2 pruhy a mnohem dál už jen 1 pruh, přitom pořád dálnice. Maximálka 110/90 km/h. Tolik k dopravě, teď už o přírodě samotné.

Kawartha Highlands Provincional Park

Jak jsem psal, jde o místo s mnoha jezery, tak typickými pro Ontario, které je vážně pěkné, ale ‚průchozí‘ jen po vodě. Rozhodli jsme se tedy půjčit si i kanoe a prozkoumat oblast tímto způsobem. Samozřejmě s kempováním. Což se ukázalo trochu jako problém.

Buzzard Lake

Buzzard Lake

První věc – kanoe. Měl jsem předpokládat trochu větší zájem o dlouhém víkendu a zarezervovat loď dopředu. Naštěstí to udělal kamarád, a tak jsme mohli dostat první dvě lodě, co se ten den vrátily. Zaplatili jsme podle mě nehorázných 120$ za loď a barely, protože nám naúčtovali plné 2 dny. Takže skoro stejně jako za auto… 😀 Ale neva, prostě jsme to vzali tak, jak to je, podobně jako další pravidlo, povinnou rezervaci místa pro kempování venku v přírodě.

Camping!

Camping!

Je to jeden z těch předpisů, které mě tu štvou, ale musím je akceptovat. Protože jste v přírodním parku, musíte zaplatit předem za předem dané místo. Není to zadarmo, naopak, zaplatíte 16$ na osobu, což mi přijde dost, přesto že máte gril a ‚záchod‘ v ceně 😀 No nic, přišli jsme si přeci jen užít volno v přírodě.

Grilovaný marshmallow :D

Grilovaný marshmallow :D

A stalo se. Jezera jsou opravdu nádherný. Jste nimi doslova obklopeni, z vody vystupují malé skalní ostrůvky, paráda! Samozřejmě to není o žádné divoké vodě, voda je klidná 🙂 a tak všechno trvá déle než si myslíte. Je to prostě jiný, ale pořád krásný!

Compass Lake

Compass Lake

Zajímavost – jezera jsou občas propojena potokem, ale ve většině případů musíte přenášet loď na zádech. Říká se tomu ‚portáž‘ a občas musíte urazit i přes 800 m v terénu nahoru dolů. Prvně jsme to zkoušeli nosit v rukou, ale hlava a záda jsou prostě lepší 😉

Kde jinde máte možnost vyzkoušet si tento nový sport? A kde jinde si můžete vyzkoušet jízdu skrz bobří hráze? 😀 Těžký, ale zajímavý, super zážitek, super trip! Můžu jedině doporučit!

P.S.: 30 km od Kawarthy je další zajímavé místo, které jsme nestihli navštívit, Petroglyphs Provincional Park s jeskynními alby domorodých Indiánů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.