MacGregor Point & Bruce Peninsula

Už vás letní Toronto začalo nudit a rádi byste viděli i něco jiného než pouliční jídlo, festivaly nebo pobřeží jezera Ontario? Pokud ano, vyražte na sever – MacGregor PointBruce Peninsula nabízí perfektní únik z velkoměsta s autentickou Ontarijskou přírodou. Letos jsem měl tu možnost navštívit je osobně.

MacGregor Point a jezero Huron

MacGregor Point a jezero Huron

MacGregor Point Provincional Park

První zastávkou byl tento pěkný park nacházející se u břehů jezera Huron a vzdálený cca 200 km severozápadně od Toronta. Vlastně je to úplně ten stejný park, ve kterém jsem v únoru bruslil v lese! 😀 S kamarády (díky Sayako, Nico a Izumo) jsme se pro něj rozhodli hlavně kvůli kempování.

2016-canada-macgregor-point-huron2

Původně jsme chtěli strávit víkend jen v Bruce, ale kvůli kanadskému systému povinné rezervace míst i pro stanování, tam prostě už koncem dubna (!) nebylo místo. Všechny letní víkendy totálně plný. MacGregor se tak nabízel jako alternativa, jelikož je od Bruce vzdálen „pouze“ něco přes hoďku autem (stejné Hurónské jezero). Měli jsme problém i s ním, ale nakonec se jeden volný víkend našel. V postatě jsem booknul v polovině května místo pro stan na polovinu července 🙂 Proto, rada nad zlato – pokud plánujete kempování na nějakém profláklém místě v Ontariu, rezervujte si jej hooodně dopředu!!!

Kemping v MacGregor Pointu

Kemping v MacGregor Pointu

Teď k parku samotnému – musím říct, že jde o docela zajímavé místo. Hodně cest na procházku, které vedou jak kolem pobřeží jezera, co vypadá spíš jak moře (najdete tu i pláže a voda překvapivě nebyla studená), tak i lesem či všudypřítomnými mokřady. Celá oblast je jen a pouze přírodní (viděli jsme i raka jen tak na cestě u vody) a ne průmyslová jak v okolí jezera Ontario. Kemp je sice poměrně velký, ale klidný a dobře uspořádaný. Každé tábořiště má navíc připraven rošt na grilování 😉 Místo pro stan s roštem a parkingem pro auto stálo 52$ na noc (podle pravidel parku ho smí obývat max. 5 osob). Osobně hodnotím kemp kladně, sice žádná divočina, ale bylo to fajn.

Mokřady v MacGregor Pointu při západu Slunce

Mokřady v MacGregor Pointu při západu Slunce

Bruce Peninsula National Park

Jak už název naznačuje, tahle lokalita je hodně populární o dost jiná než MacGregor Point. Jde totiž o park nikoliv pouze provinční, ale národní. A navíc je zde hned několik možností, kam jít a co vidět. My jsme měli jen jeden den, který jsme začali návštěvou Indian Head Cove a Grotta, oblíbených přírodních scenérií na březích Hurónského jezera. Naprostá paráda! Dokud nestrčíte nohy do vody (tady už byla ledová…), budete si připadat, jak někde u Středozemního moře. Křišťálově čistá a smaragdově modrá hladina, skály a vodní jeskyně. Samozřejmě, že kolem toho poskakuje spousta lidí (včetně vás), ale to je něco s čím na takovémto místě prostě počítáte. Oblast je lehce přístupná krátkou procházkou z parkoviště (které je o víkendech často plné už dopoledne) skrz les a pár rybníčků. Celkově zabere Indian Head Cove a Grotto zhruba 3 hoďky, záleží, jak procházku pojmete. Rozhodně nejde ale o nic náročného. Mimochodem, za vstup do parku se samozřejmě platí – přijatelných 12$ za auto.

Bruce Peninsula, Indian Head Cove

Bruce Peninsula, Indian Head Cove

Dalším oblíbeným místem poloostrova Bruce, které jsme chtěli navštívit, je ostrov. Konkrétně ostrov Flowerpot. Nachází se zase trošku jinde, poblíž městečka Tobermory, cca půl hoďky od Grotta a je proslavený hlavně svými bizarními skalními útvary, které jakoby „rostou“ z vody. Bohužel, velkým problémem je dostupnost. Na ostrov se dostanete jen loděmi dvou společností, které zde zajišťují dopravu. Podle webových stránek požadují za zpáteční jízdenku přibližně 40$, což je sakra hodně… Navíc, to ale jen hádám, je dost možné, že na místě bude nějaký další vstupní poplatek, protože jde zase už o jiný národní park, Fathom Five National Marine Park of Canada.

Bruce Peninsula, přírodní okno do jezera

Bruce Peninsula, přírodní okno do jezera

Obrázky, co jsem našel na netu, vypadají neuvěřitelně, copak o to, ale jde o docela drahý špás, navíc se musí člověk řídit rozvrhem lodí atd. atd. Takže jsem nakonec po zvážení všech pro a proti nakonec i já tenhle výlet vzdal a místo toho si vychutnal finále EURA 2016 v místní hospůdce 😀 , což byl ale taky zážitek, na který určitě nezapomenu. Kamarád Francouz, hospoda postupně naplněná až k prasknutí, Francouzi, Portugalci a atmosféra jako v Evropě. Sorry Flowerpot, snad někdy příště…

Zbývá už jen zmínit – jaké je Tobermory? No, jde o přístavní turistické městečko se spoustou podniků a fish&chips restaurací, ale na druhou stranu i cest do národního parku Bruce Peninsula. Například jen půl hoďky z „centra“ narazíte v lese na vyhlídkovou věž, ze které je krásný rozhled do širokého okolí. A pokud máte čas a chuť, můžete samozřejmě pokračovat lesní pěšinou dál.

Bruce Peninsula, Grotto

Bruce Peninsula, Grotto

Zkrátka, tyhle místa stojí za návštěvu. A to každopádně! 😉

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.