Mobilní operátoři

Pokud se plánujete v Kanadě zdržet déle než jen na výlet, měli byste si co nejdřív zařídit zdejší telefonní číslo. Jaké máte v tomto směru možnosti?

Výběr tarifu

Bohužel musím napsat, že nevelké, s operátory je to tu stejně na prd jako u nás… Jsem docela zklamán, i když jsem měl info předem. Prostě jsem tomu nechtěl do poslední chvíle věřit 🙂 Jeden známý kdysi psal, že ceny v Evropě jsou skoro nemožně nízko a jsme tak zhýčkaný. Měl zřejmě pravdu, co jsem slyšel i od spolužáků ze školy, rakouské ceny nemají ani v Asii ani v Jižní Americe 🙂
Taky tady existují v podstatě jen 3 velcí hráči (Bell, Rogers, Telus), co diktují ceny a mají pod palcem infrastrukturu. Trh pak doplňuje pár virtuálů lišících se i dle lokality a vlastněných stejně jedním z velké trojky. Kvůli tomu se tarify prakticky neliší. Zde stručný přehled pro Toronto:

Já stihl za 4 měsíce vystřídat už 3 🙂 dobrou zprávou je, že číslo jsem měnit nemusel 😉

Jako cizinec jsem uvažoval nad přeplacenou kartou bez smlouvy s možností kdykoliv skončit. Můžete samozřejmě jít do nabídky např. s novým dotovaným telefonem, je to jen na vás.

Důležitá poznámka – levní virtuálové jako Wind (35$ vše unlimited) využívají special frekvence a s některými telefony (např. iphonem) máte prostě smůlu. Takže druhý mobil je opravdu na zvážení. Já ho prostě jen nechci 🙂 Další věcí je pak kvalita těchto firem, zatím jsem slyšel spíš špatné reference… Třeba takový Seven Eleven vypadá dobře, ale kupujete ho vedle čokolády 😀 tak nevím, nemohu posoudit. Kompatibilitu si ale raději 2x ověřte.

Telus prepaid

Začal jsem Telusem, který vycházel nejlíp za internet. 25$ měsíčně, 500MB. Můžete si nastavit jen jen data pack. Horší bylo, že vše ostatní se platilo, včetně např. přijaté SMS či hovoru. A volat jsem občas kvůli shánění práce musel. Mohl jsem si samozřejmě připlatit různé „balíčky“ pro volání a zprávy, ale i tak jsem se dostal na cca 40$/měsíc. A z dat jsem stejně vyčerpal max 350MB za měsíc díky wifinám a opravdu, ale opravdu strašné kvalitě 3G na mém mobilu (iphone 4).

mobile-stanek

Bell prepaid

Tak jsem zkusil Bell, nabídka se zdála dobrá, sice jen 200MB, ale 150 volných minut a neomezeně SMS vč. international za 32$. Bohužel, 150 minut volání bylo omezených jen na Toronto a okolí, jinak za příplatek (dost obvyklá praktika na trhu). Pokud jsem ovšem hovor přijal, mohl být třeba z druhého konce Kanady a neplatil jsem nic navíc. Minuty se ni ale odečítaly v každém případě. To jsem u příchozích nečekal a vesele tak mluvil s kámošem z BC dál. Než jsem 2x po sobě platil cca 50$ za měsíc. Moje blbost, ale jediný způsob, jak zjistit na Bellu aktuální stav minut, bylo zavolat na linku, online nic a dozvědět se „spotřebu“, mimochodem opět bídnýho, netu nešlo u prepaid vůbec(!). Zbývalo jen doufat 🙂 Na linku jsem prostě denně nevolal a vůbec, když jsem se šel zeptat na útratu osobně, nasrali mě tak, že jsem se rozhodl znovu přejít jinam. Obecně tu bývá přístup k zákazníkovi mnohem vřelejší než u nás, ale najdou se občas výjimky, viz Alitalia nebo Bell.

fido-plans

Fido standard plan

Na doporučení kamaráda jsem šel do Fida, není to vyloženě prepaid, ale ani kontrakt na rok, můžu skončit z měsíce na měsíc. Platím 40$ za 300MB dat, 300min volání napříč Kanadou, neomezeně SMS a jsem zatím naprosto spokojenej, všechno funguje jak má, včetně 3G 😉

Alternativa – VOIP, fongo a další

Díky Ondrovi za tenhle koment. Pokud totiž plánujete pobývat převážně ve velkých městech (Toronto, Vancouver), kde se dostanete k Internetu prakticky všude, můžete využít fongo, nebo případně jinou aplikaci určenou pro VOIP hovory. Stručně řečeno, tyto aplikace využívají pro volání Internet, takže potřebujete pouze nějaký data tarif od kteréhokoliv operátora (např. Telus či 7Eleven mají v nabídce čistě datové balíky), nebo Wifinu, nainstalovanou aplikaci a to je vše.

Fongo je zdarma včetně SMS (jasně, pořád ale musíte platit za samotný net) a můžete si zvolit kanadské číslo, což mi přijde jako velká výhoda. Za mezinárodní hovory samozřejmě něco zaplatíte, ale to byste museli i u regulérního tarifu u operátora, navíc je částka směšně nízká (do ČR např. 0,05$/min). Jen si musíte dát pozor na možnosti vašeho telefonu – pokud nepoužíváte kanadský, můžete mít kvůli odlišným frekvencím trochu problémy s kvalitou a dostupností 3G/LTE.

Jinak jde ale myslím o slušnou alternativu, co dává ve městě smysl. Zaplatíte Telusu 25, resp. 30$ za data a jste v pohodě 😉

This article has 2 comments

  1. Tom Reply

    Zdravím, super článek! Prosím Tě, mám dotaz: takže s tvým mobilem Iphone 4 si neměl problém s kanadskýma simkama ? Normálně to fungovalo ? Já totiž nevím, jaký mobil si mám koupit, abych si tam potom nemusel kupovat nový, kvůli tomu, že to nepojede. Díky!

    • vojte Reply

      Ahoj Tome, diky 🙂 Jasne, fungoval mi na vsechny operatory, co jsem mel, tzn. Telus (tam obcas jen zlobilo 3G), Bell, Fido i Koodo. Co vim, tak nesel ten nejlevnejsi, ktery ale stejne pry stoji za prd, Wind. Pokud mas evropskou unlock verzi, budes na tom jak ja 🙂 Hodne zdaru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.