Počasí (zima) v Torontu

Protože konečně dorazilo jaro a už jsem v Torontu víc než rok, napíšu něco o místním počasí.

Předpoklady

Prvně, počasí je obvykle nepředvídatelné, přesto existují jakési obecné vzory klimatu. Takže, co bychom tedy mohli očekávat zde, v T.O.? Dle klasifikačních tabulek by zde mělo být vlhké kontinentální klima s horkým létem a studenou zimou i přesto, že se město nachází na 43. rovnoběžce, tedy více jak 1000km jižně od Prahy a na úrovni Španělska či střední Itálie.

Samozřejmě, že počasí se neřídí jen těmito údaji a hlavně, každý rok bývá jiný. Plus je ve hře celá řada dalších karet, například velkou roli hraje fakt, že Toronto je položené na veliké „plošině“, takže se tu teoreticky může počasí měnit hodně rychle, což se často děje, ovšem díky blízkosti obrovského jezera Ontaria to není až tak divoké, jak by mohlo jinak být. Jezero funguje jako jakýsi „akumulátor“ energie (vlhkosti a teploty) a dělá počasí v Torontu mírnější i přesto, že v zimě může jezero přinést nečekané sněžení (tzv. Lake Effect Snow), což je ale daleko víc patrné na druhé straně, např. v Buffalu. Jinak ale stručně řečeno, počasí v Torontu by mělo být, co se teplot týče, v podstatě stejné jako v Praze – viz graf níže.

Srovnání měsíčních teplot Toronto vs. Praha

Srovnání měsíčních teplot Toronto vs. Praha

Takže, jak doopravdy bylo od dubna roce 2014 do května 2015? Horké léto a studená zima, nebo vše jinak?

Realita let 2014/2015

Upřímně, musím prohlásit, že jsem zažíval spíš zimu než horko a rok 2014 byl opravdu velmi chladný. Rozhodně chladnější než „normál“ podle všech dat, co jsou k dispozici. A tento trend pokračuje i nadále, vlastně letošek je doposavad možná ještě chladnější…

Předjaří v Tirnity Bellwoods parku

Předjaří v Tirnity Bellwoods parku

S kámošem jsme do města dorazili 3. dubna, tedy v podstatě na konci velice kruté zimy, která drtila několik mínusových rekordů a při které například i 2x částečně zamrzly Niagarské vodopády (!). A vlastně jsme i my 2x zažili dubnové sněžení – naposledy kolem Velikonoc. Jaro proběhlo všehovšudy tak ve 2-3 týdnech na přelomu dubna/května a Toronto se totálně proměnilo = probudilo ze zimního spánku. Jinak ale byla pořád docela zima a hlavně vítr (opět, z mého středoevropského pohledu :)). Rozhodně ale nic extrémního.

Jaro v High Parku

Jaro v High Parku

Potom začalo v podstatě léto. Několik horkých dnů s teplotami přes 25°C, skoro 30 a velkou vhkostí vzduchu (tzv. „prádelna“). Vím, že to bylo ještě prd oproti jiným zemím, ale prostě nejsem na tohle počasí úplně zvyklej 🙂 a není mi to 2x příjemný, takže jsem se trochu bál, jak to bude pokračovat. Všichni místňáci totiž říkali: „Jo jo, počkej na léto, to bývá horko a vlhko pořád.“ Musím napsat, naštěstí pro mě, ne tento rok. Jen několik dní se v létě přehouplo přes 25°C, takže paráda. Mohl jsem provozovat řadu oblíbených letních sportů, jako například kolo, plavání nebo popíjení na zahrádkách 😀 Zatím tedy vše víceméně ok.

Léto 2014, Ontario lakeshore

Léto 2014, Ontario lakeshore

A podzim byl navíc ještě lepší! Sluníčko a překvapivě žádné mlhy jak u nás (možná jen náhoda), takže jsem si udělal i pár víkendových výletů 😎 Vlastně, když se nad tím zamyslím, po celou dobu, co tu jsem, převládá spíš sušší počasí přerušované řadou prudkých lijáků, které stačily způsobit i lokální záplavy a samozřejmě problémy v dopravě – viz foto.

Lokální záplavy v North Yorku

Lokální záplavy v North Yorku

Zima

Po pěkném podzimku začalo nejočekávanější roční období, zima. První sněžení už na Halloweena (31. října přes noc), poslední (snad) 2 týdny po Velikonocích (23. dubna; mimochodem, na Velikonoce tu sněžilo taky). Takže, už jen z tohoto rozpětí se dá hádat, že letošní zima si s ničím nezadala s tou loňskou. Znovu extrémně silná s celou řadou mínusových rekordů. Tedy, ne že by město bylo sevřené sněhem a mrazem 3 měsíce v kuse, ale měsíc a půl skutečně bylo (!). Něco, co jsem osobně zatím nezažil… stejně jako většina „Toronťanů“. Normálně tu prý totiž bývá zima dost proměnlivá, něco jako u nás v nižších polohách – jeden týden sníh, pak obleva, pak zase mráz, déšť, sluníčko, vítr atd.

Podzim, Toronto Island

Podzim, Toronto Island

Nikoliv loňský a letošní rok. Převládajícím vzorem byl mráz, mráz, mráz. Únor se dokonce zapsal do dějin měření jako zatím nejstudenější v historii! Takže opravdu neobvyklé, vlastně extrémní počasí. Lidé doslova umrzali venku na ulici. Niagáry opět zamrzly stejně jako Velká jezera (Ontario jen zčásti a v Torontu jen u kraje –viz fotky). Obyvatelé východu Kanady a USA zažívali velice kruté počasí s doslova záplavami sněhu, jako například v provincii Prince Edward Island.

Jezero Ontario, březen 2015

Jezero Ontario, březen 2015

Zimu mám hodně rád, hlavně proto, že u nás obvykle v nižších polohách netrvá dlouho a je zajímavá tím, jak se počasí často mění, zkrátka něco výjimečného, co se jinak po celý rok nevidí. Ale tady jsem našel své limity 🙂 Mínus 20 denní maximum s prudkým větrem a pocitovkou mínus 40, ne děkuju pěkně, to stačilo…

Jezero Ontario, únor 2015

Jezero Ontario, únor 2015

Taky jsem zjistil, že měsíc zimy je pěknej, ale víc jak dva už otravujou. Venku se toho v těhle mrazech taky moc dělat nedá. I když, na druhou stranu, docela dost se toho dá ve městě jako je Toronto, dělat v teple uvnitř. Naštěstí. A jakmile je trochu tepleji (třeba -5 nebo tak :)), dá se bruslit/hrát hokej na volně přístupných městských kluzištích (obdoba bazénů v létě), nebo i běžkovat v místních parcích. Tohle je ta lepší část zimy, kterou mám rád. A mimochodem, hokej se tu hraje úplně všude.

Každopádně, pokud to vše shrnu, nečekal bych, že můžu napsat něco takového, ale jo, vypadá to, že zima konečně skončila. Pokud jsem jí chtěl zažít pravou kanadskou, povedlo se mi to v Torontu dokonale!

Moje dojmy z počasí 2014/15 v Torontu v porovnání s domovem

  • chladněji a o něco více sněhu
  • více slunce
  • méně mlh
  • větrněji
  • prudší déšť
  • nejnižší teplota – Únor 2015, -25°C
  • nejvyšší teplota – červenec 2014, +32°C

Jinak v podstatě stejné, největším rozdílem byla zima…

Album ze zimy 2015 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.