Toronto po dvou letech

Podobně jako loni, i letos chci na závěr sepsat jakési osobní zhodnocení města, které mi bylo takřka dva roky domovem. Něco se trošku změnilo, většina ale zůstala na svém. Předem upozorňuju, že je to hodně subjektivní a že obecně města moc rád nemám 🙂

PLUSY/MÍNUSY

Loni jsem dal do tabulky porovnání Prahy s Torontem. Letos tomu tak nebude, už vím, že Praha je pro mě jednoznačně lepší, takže jen uvedu + a – v několika řádcích.

Dále pak budou následovat detaily, ty jsou ale opravdu převážně o mně (abych nezapomněl) a vás stejně nejspíš zajímat nebudou, tak proto nejdřív tabulka 🙂

+

Angličtina + ESL lekce zdarma TTC
Chování lidí Zastaralá infrastruktura
Multikulturalismus Protialkoholní zákony
Jednoduchý vklad do bankomatů, šeky Tisíce lidí na každé trošku zajímavé akci
Hodně parků a jezero Ontario Kreditní vs. debetní karty
Různorodá jídla z celého světa Cyklistické pravidlo levé ruky
Sportoviště zdarma Pozdní a sváteční otevírací doba
Občanská vybavenost Možnosti cykloturistiky
Možnost odbočení vpravo na červenou Prakticky žádná možnost pěší turistiky
Grily v parcích zdarma Žádné vyšší kopce okolo, stereotypní krajina
Průmyslová megapole „Velké Toronto“
Pivo
Hodně věcí přeceňovaných, přehnané nadšení

Přátelé a rodina

Začnu hnedka tím nejdůležitějším. Po celou dobu se mi dostávalo velké podpory, jak od rodiny, tak i přátel a známých. Díky moderním technologiím je dneska poměrně snadné zůstat v kontaktu, čehož jsem často využíval. A velice dobré kamarády jsem si našel i v Torontu/Kanadě, jak v práci, tak mimo ní. Bez vás by to nešlo, takže díky moc! Jen a pouze pozitivní vzpomínky po celé dva roky.

Můj pokojíček v North Yorku

Pokojíček v North Yorku s českým dresem od kamarádů

Bydlení

Díky příslibu práce na celý další rok jsem se rozhodl nepokoušet více nástrahy sdílených domácností a kromě prvních dvou týdnů jsem tak bydlel sám, v docházkové vzdálenosti od práce. Kvůli lokalitě jsem pod 1000$ měsíčně našel jen sklepní byt… Někdy v něm sice byla trochu nuda, hlavně v zimě nebo když jsem tam po zranění musel trávit celé dny, ale celkově spokojenost. Určitě lepší než hlídat si, jestli náhodou nedělám sendvič v kuchyni po 8h večer jako v loňském roce 😛 Navíc, domek měl pěknou zahrádku s grilem a domácí taky naprosto v pohodě – bydlí jinde a záleželo jim jen na tom, aby kolem domu nebyl bordel. A o skvělé lokalitě, Little Italy, ani nemluvě. Takže v tomto roce ohledně bydlení jednoznačné plus.

Zahrádka před sklepním bytem, druhý rok v Torontu

Doprava

Díky lokalitě jsem opět nemusel využívat nefunkčního TTC, ale téměř všude jsem se dopravoval na kole, nebo pěšky. TTC (MHD) je vážně kvalitou hodně podprůměrné a cenou neskutečně drahé, 140$ měsíčně není málo ani na místní poměry. Takže já preferoval připlatit si za byt blíž práci a nestresovat se každý den s místní dopravou.

Jako chodec pak oceňuji absolutní přednost prakticky kdekoliv v zástavbě, resp. ochotu řidičů ji respektovat. Prostě, kráčíte si např. před obchoďákem jak po chodníku a nebojíte se, že vás někdo srazí.

2016-humber-river-trail

Cyklostezek sice není moc, ale najdou se. Pozor na šakaly! :)

A taky jsem si oblíbil pravidlo možnosti odbočit vpravo i na červenou, pokud je volno. Naprosto mi to dává smysl. Škoda, že u nás zatím neplatí.

Co mi ale smysl naprosto nedává, je pravidlo pro cyklisty, využívat pro každé odbočení pouze levou ruku, a to i pokud odbočujete vpravo (!) Jako na motorce, když vám nefunguje blinkr… což se ovšem stane jen zcela výjimečně. Vážně nechápu, proč to tu cyklisté používají běžně – přijde mi to totiž často i nebezpečné, hlavně pokud jsem chodec. Jestli to má ulehčit řízení kola, pak na něm nejezděte, pokud nejste schopni odbočit s pravou rukou mimo řidítka… To je můj názor. Celkově letos stran dopravy asi malé bezvýznamné plus 🙂

Most přes řeku Humber a další z cyklostezek

Multikulti

Toronto je považováno za jedno z nejmultikulturnějších měst na světě a já můžu tenhle přívlastek jen potvrdit. Celá oblast Velkého Toronta vyrostla díky přistěhovalcům, a to zejména v posledních 40 letech. Jsou tu zastoupeny národy ze všech kontinentů a téměř ze všech zemí světa (včetně České republiky), které se ovšem přizpůsobili místním poměrům. Všichni tu tak žijí bez problémů pospolu, alespoň já žádné násilí ve spojení s rasismem neviděl. Myslím, že je to tak trochu model budoucnosti – místo národnostních států větší města s multi-kulti čtvrtěmi. Ale to je jen taková moje vize.

Mix lidí na Dundas Square v centru

Mix lidí na Dundas Square v centru

Každopádně mně osobně se pestrost národů v Torontu hodně líbila – člověk tím pozná lidi a kulturu z celého světa, ochutná různorodá jídla (např. jamajské Jerk chicken či korejské Bulgogi bych jinak asi doteď neměl) a udělá si mnohem lepší rozhled.

Z mého pohledu asi úplně to největší plus za celé dva roky.

Lidé obecně

Další velké pozitivum, nejspíš celé Kanady. Ve srovnání s ČR (a nejspíš i valnou částí Evropy) jsou tu obyčejní lidé až neuvěřiteně slušní. Možná za to mohou z části zákony (např. zmíněná absolutní přednost chodců), ale z větší části určitě výchova/mentalita. Pravidla se tu totiž opravdu z 99% dodržují, byť jsou často stupidní 🙂 Jasně, všude se najdou nevrlí blbci a všude se závidí a krade (sám jsem se loni přesvědčil), ale přijde mi, že tady oproti domovu tak nějak míň. Nemusíte se tak např. bát i v širším centru Toronta nemít plot a přitom si na zahrádce nechat solární lampy. Přes noc vám nezmizí, osobní vlastnictví se tu respektuje.

highpark

Slušnost je ovšem často až přehnaná, spíš naučená a zautomatizovaná a postupem času, když už slyšíte „How are you?“ 10x za den, a to i do telefonu, vám dojde, že je to jen fráze a většině lidí je ve skutečnosti úplně jedno, jak se máte… Podobně i u ostatního zdvořilostního chování, ve finále toho druhého spíš moc nezajímáte, než ano. Američani jsou dobří herci 🙂 Trošku mi to pak začalo vadit, ale naprosto to chápu. Lepší předstíraná zdvořilost a úsměv než nas** výraz a koukání do země jako u nás.

Další věcí je pak i naprostá otevřenost lidí a tolerance vůči jakýmkoliv menšinám. Hlavně mám na mysli to, že vás nikdo předem neodsuzuje podle toho, jak vypadáte, což je super. Prostě jste každému (v dobrém slova smyslu) ukradeni. Můžete tak například v klidu chodit v centru Toronta v crocsech s ponožkama a nikdo si na vás nebude ukazovat 😀

Ohledně lidí tak opět pozitivní zkušenost, jeden z největších plusů vůbec.

street-art

Street Art jako jeden ze symbolů tolerantního a přátelského Toronta

Zdraví

Tady jsem měl letos bohužel drobné problémy, o kterých se nechci moc rozepisovat, zjednodušeně jednou žaludek a jednou zlomeniny. Až se definitivně vyřeší papíry s pojišťovnou, chci o této zkušenosti napsat samostatný doplňující článek, jen v češtině, možná by mohl být pro někoho užitečný. V jedné větě můžu jen napsat, že nemocnice, ordinace i lékárna mi přišly v podstatě úplně stejné jako u nás.

ESL konverzace a angličtina

Díky denodenní práci si nemůžu stěžovat na nedostatek procvičování cizího jazyka. A ESL konverzace také opět skvělé, dokonce jsem tam potkal několik přátel, se kterými jsem pak trávil čas i mimo lekce. Pozitivní zkušenost, jednoznačně.

ilac

Naše třída na jazykovce ILAC

Prázdniny, sport a kultura

Druhý rok jsem věnoval hlavně práci a z předchozího už jsem věděl, že co do sportu, Toronto pro mě úplně není. Posilka jasná a v zimě jsem často využíval kluzišť, která jsou tu zdarma a zabruslil si. Taky jsem si jeden víkend mimo město i zaběžkoval. Téměř denně jsem jezdil i na kole, až do neštastného pádu a zlomení nohy tři měsíce před odletem. A z pohledu diváka jsem opět s kámošema navštívil tenisový Rogers Cup, tentokrát dokonce finále. Takže sport vcelku ok.

Ledová plocha na Dufferin Grove

Ledová plocha na Dufferin Grove

Pokud jde o prázdniny, i ty jsem si nakonec udělal 🙂 Kromě dvou návštěv domova kolem Vánoc jsme byli jeden letní víkend kempovat a následně jsem navštívil s kamarádkou i Newfoundland. Ani v tomhle ohledu si tak nemůžu stěžovat.

A kultura? Prakticky žádná, vesměs jsem nikam nechodil, jen občas. Jinak jsem hlavně sledoval Netflix 🙂

Western Brook Pond, Gros Morne

Western Brook Pond, Gros Morne, Newfoundland, 2016

Jídlo a pití

Většinu času jsem si vařil, takže nic extra stran ochutnávání a pokud jde o pití, tak v Ontariu trošku zmírnili alkoholové zákony a pivo si tak od podzimu 2015 můžete koupit už i ve vybraných supermarketech. Rozhodně jsem ale konzumaci alkoholu za dva roky v Kanadě dost omezil, což je určitě dobré 🙂

2016-toronto-summer-08-beer-in-store-loblaws

Počasí

Loni jsem psal o počasí samostatný článek. Nyní jen napíšu, že období od srpna 2015 do srpna 2016 bylo o dost teplejší než předchozí roky, v zimě opět pod minus 20°C, ale jen jednou a celkově dost často nad nulou. S předchozími zimami se to nedalo srovnat byť bylo opět chladněji než v Evropě. Léto 2016 pak velice horké, často nad 30°C, vysoká vlhkost vzduchu, ale beze srážek, velké sucho. Podobné, jako léto 2015 v ČR.

2016-toronto-summer-07-woodbine-beach

Obecně můžu říct, že od srpna 2016 mi přišlo Toronto teplejší, méně větrné a sušší než v předchozích letech. Počasí bývá každý rok jiné, a tak kdybych měl popsat co nejstručněji zprůměrované počasí z mé vlastní zkušenosti, uvedl bych toto : „Velice podobné jako v okolí Prahy, zimy jsou drsnější, léta teplejší, je více větrno a trošku více prší, ale méně bouřek.“

Jezero Ontario, únor 2015

Jezero Ontario, únor 2015

Spíš negativní zkušenost, nebo neutrální, je to skoro totéž, jako doma, žádné extrémy, jen ta zima je někdy už fakt opruz i pro mě, a to mám zimu rád.

Služby, nakupování atd.

V podstatě úplně beze změny oproti loňsku. Nakupovat jsem chodil často a objevil jsem St. Lawrence Market 🙂 Jen jsem si musel sám zařizovat internet a přihlásit se i k odběru elektřiny, takže jsem bohatší o tuto zkušenost. Jo a taky jsem si konečně vyřídil pravou kreditku (banka BMO). Na mobil jsem pak využíval nejlevnější prepaid tarif od Koodo s netem a aplikaci Fongo pro VOIP (celkově cca 25$ měsíčne, což jde).

shopping

Nakupování v Torontu

Práce

Schválně jsem si nechal tuhle kapitolku až na konec. První rok jsem si po velice krátkém mytí nádobí našel práci v oboru – vývojář webů převážně ve WordPressu. Pracoval jsem na klasický Schwarz, což je zde legální a nebylo to úplně špatný, hlavně, co se týče kolektivu, jen ke konci už se hrozně dlouho čekalo, až se projekty dokončí (jelo se systémem, 1 developer x projektů=klientů). Tím pádem jsem pak často čekal i na peníze. Ale chápal jsem to jako součást mojeho kontraktu. Firma byla na vzestupu, dobrý tým okolo a jeden rok mimo ČR se mi pořád zdál málo, takže jsem chtěl jednoznačně pokračovat přes program Young Professional.

anw

Tým z prvního roku v Torontu

Bohužel už přes léto jsem začal tušit, že se karta obrací. Začaly být větší problémy s platbami, klienti byli často nespokojení, nebo přestali komunikovat a tok peněz se dost zpomalil. Z původního týmu začali odcházet lidi… Na jaře 2016 už jsem zůstal jen já s jedním kolegou s tím, že oba jsme skončili v srpnu a celý tým se přes rok zúžil z 8 na 4 lidi.

Já si nemůžu stěžovat, sice jsem několikrát musel delší dobu čekat na peníze, které jsem měl podle dohody na YP víza dostávat každé dva týdny (což se dělo jen první 4 měsíce), ale nakonec jsem dostal vše v pořádku zaplaceno. Jen mě trochu mrzí osud ostatních a hlavně to, jak se pouhou neorganizovaností firma dokázala během roku otočit o 180° směrem k horšímu. Můžu jí jen přát, ať se otočí zase zpět, i když tomu moc nevěřím, a to nejen proto, že jsem tradiční český pesimista 🙂 Viděl jsem v reálu „fungování“ firmy déle jak rok.

Toť vše, co jsem chtěl do shrnutí napsat. Celkové hodnocení 6 z 10 😉
Bye bye Toronto!

 

This article has 4 comments

 1. DOggy Reply

  Co máš za problém s kreditní vs debitní karty? Vůbec nechápu. V ČR jsou také debitní a kreditní karty. V Kanadě mám téměř od začátku kartu kreditní a nemám s ní nikde jediný problém. Cashback mi navíc zajistí, že mám na všechno 1-4% automaticky slevu.

  • vojte Reply

   Jestli ji mas od zacatku, tak to mas dobry. Mam zkusenost, ze je problem ji vubec ziskat, a pak se napr. vyzaduje, kdyz chces pujcit auto. Ale ty ji jako cizinec nemas, tak musis pouzit ceskou. Nekolikrat se nam to hlavne v prvnim roce stalo. O platbach na netu ani nemluve… Druhy rok uz jsem mel kanadskou kreditku a byl v pohode. V CR funguje casto debitka jako kreditka, takze s ni muzes platit vse. V Kanade ne. Takze to byl pro me casto opruz. Jak ale pisu, jde o moji zkusenost. Kazdy to muze mit jinak… Diky za koment!

 2. F.ka Reply

  Ale áno, existuje. Vola sa to Debit Visa. Buď ju použiješ ako debetnú alebo ako kreditku (vtedy máš transakcie zadarmo). Myslím že je normálne že v Kanade okamžite nedostaneš kreditku. Musíš si vybudovať credit history (niečo ako bonita v Česku predpokladám). Preto si môžeš požiadať o secured credit card alebo jednoducho tu debit Visa. Možem sa spýtať ty si asi nejazdil autom v Kanade že?

  • vojte Reply

   Debit Visa jsem taky mel a bohuzel nefunguje jako kreditka. Auto mi na ni urcite nepujcili a na netu jsem musel prakticky kazdou online transakci schvalovat volanim do banky. Nechci se tvarit jako mistr sveta, treba jsem mel jen smulu, ale takova je moje zkusenost. Zase, narazim na to, ze v CR jde prakticky vse resit jen s debitkou a kreditku nepotrebujes, v Kanade ji musis resit. Za tim minusem si proste stojim 🙂

   Jinak, autem jsem v Kanade nejezdil, jen obcas jel vypujcenym – na vylety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.