Toronto – první dojmy

Po úspěšném navrácení batohu se mi podstatně zlepšila nálada a mohl jsem pomalu začít prozkoumávat okolí. Hned na první pohled mě zaujalo, jakým způsobem je řešena zástavba. Coby člověk zvyklý tak maximálně na Prahu, jsem si říkal: „Toronto, velkoměsto, to budou hlavně mrakodrapy, všude hromada lidí a spousta aut.“ Opak je pravdou.

Širší centrum, západ

První dva měsíce jsme bydleli v perfektní lokalitě širšího centra (Z strana, mezi Ossington – Dufferin station, více v kapitole o bydlení) a alespoň v našem sousedství to vypadalo následovně: dva, tři bloky dřevěných rodinných domků, jeden vedle druhého, bez zahrad, zepředu jen s malou terasou a něčím jako skalkou. Pozemky jsou většinou protažené směrem dozadu, kde můžete najít něco jako „dvorek“.

V blocích jsou v 90% případů opravdu jen obytné domy – krámky, restaurace a další služby pak najdete na hlavní třídě, která bloky odděluje, u nás to byla Bloor street. Takže – domky, hlavní, domky hlavní atd. A to vše již cca 2 km od centra, bez davů a s trochu větším (nic hrozného) provozem jen na hlavní. Narazit na panelák je taky docela vzácnost. Díky tomu mi Toronto přijde spíš jako taková větší vesnice, než ono obávané velkoměsto. A mezi domky je překvapivě i celkem dost zeleně, veverka nebo dokonce mýval za oknem není nic neobvyklého 🙂

ossington-streets

Centrum

Jde opravdu jen o překvapivě malou část města, zejména kolem Yonge street směrem k jezeru v oblasti tzv. financial district. I tak jsem na mrakodrapy koukal jak z jara, u nás nic takového nemáme 🙂 Nicméně, tato část Toronta na mě působí (i v létě) dost chladně a neosobně a přijde mi, že žít to stejně začíná až za hranicemi centra. Což naštěstí není nijak daleko 😉

Auta

Tohle zaregistrujete hned, jak vylezete z letiště, resp. z metra na ulici. Auta jsou tu všeobecně větší než v Evropě, SUV, Dodge Ram, jeep apod. A 99% jich jezdí na benzín, včetně náklaďáků.

Světla na křižovatce

Další, na první pohled patrná odlišnost. Světla jsou až za křižovatkou, nikoliv nad vámi, takže si musíte ze začátku dávat pozor, abyste nepřejeli, nepřešli 🙂 jde jen o zvyk. Výhoda ale je, že prakticky všude a ne jen v Torontu, je na křižovatkách pro chodce odpočítávání zelené, resp. bílé. Můžete to samozřejmě sledovat i coby jezdci a reagovat podle toho.

lights01a

lights02

 

Restaurace, obchody, služby…

Hned při první procházce po hlavní mě také překvapilo množství restaurací, resp. „hladovejch voken“ všeho druhu. Stejně tak i poměrně dost barů občas prostřídaných kavárnou či nějakou tou službou (prádelna, stříhání). Okamžitě jsem musel zkusit jedno kafe na zahřátí v portugalské kavárně Nova Era s výborným desertem Nata, perfektní 😉 Pivo jsem zkusil až později a bohužel, alkohol zaslouží speciální kapitolu…

Zkrátka, Toronto je multi-kulti prostředí, všechno blízko sebe a spíš v menším, mimo centrum až maloměstském, měřítku. I když obchodní centra jsou tu samozřejmě taky, my měli jedno (Dufferin Mall) prakticky hned u baráku. Podrobněji v samostatné kapitole Nákupy! Pro mě ale každopádně příjemné překvapení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.