Toronto sportovní

Jelikož zvládám aktivně provozovat jen pár sportů, nemůžu toto téma moc dobře hodnotit. Takže jen posilka + pro představu shrnutí, jak to tu vypadá. A přidám rovněž pasivní část, i když jde už spíš o kultúúru 🙂 Vše za prvních 5 měsíců, tedy mimo zimu a jen pro Toronto a nejbližší okolí, jinde jsem zatím nebyl…

YMCA vs. GoodLife

Po příletu začátkem dubna to na sportování venku rozhodně nevypadalo, a tak jsem koukal hlavně na nabídku zdejších posiloven. Bylo z čeho vybírat, fitko najdete skoro na každém rohu. Často i 24/7, tedy non-stop – kouzlo půlnočního benche jsem zatím neměl možnost vyzkoušet, třeba časem 😀

Protože jsem byl pořád dost zmrzlej, z Prahy zvyklej a možností bylo požehnaně, rozšířil jsem své požadavky o wellness 😉 Nabídka se dost zúžila a v podstatě zbyly jen 2 kluby: Goodlife Fitness a YMCA.

Goodlife Fitness

Cena
Pobočky
YMCA

Cena
Pobočky
Aktivity

I když jsem vídal hodně lidí se sportovními taškami Goodlife, který je jednoznačně nejrozšířenější, vybral jsem nakonec YMCu. Byla nejblíž a nabízela vše, co jsem chtěl.

Navíc – YMCA funguje zčásti i jako vládou dotovaná neziskovka a pokud jste v Kanadě noví, nemáte práci nebo platíte školu, řeknete to na recepci a „vymyslí“ vám lepší cenu.
ymca-college-street

West End YMCA, College Street

Přesně to jsme s kámošem udělali, vyplnili pár formulářů a platíme měsíčně 35$ místo 65 za plné členství platné v jakékoliv YMCe v Kanadě 😉 Ano, v Kanadě. Jen, pokud se rozhodnete skončit, což jde z měsíce na měsíc, musíte to udělat v „domovské“ pobočce. Tou je pro nás West End YMCA na College Street, kde je k dispozici posilka, bazén, vířivka, sauna, pára a řada dalších aktivit v tělocvičnách (ping-pong, squash apod.), ty jsou občas za příplatek.

V Goodlife by měla cena začínat na 70$, údajně také s nějakými slevami pro studenty, ale s upsáním se min na rok. Netuším co je na tom pravdy, je těžké najít info předem. Je to stejné jak u nás, musíte se zeptat osobně. Levnější než 35$ to ale určitě nebude 🙂

Další vnitřní sporty

Nemůžu hodnotit, ale kromě posilek jsem v okolí viděl hodně tělocvičen, bazénů i hal (hokej, tenis, squash). Na výběr je toho víc než dost, něco najít by neměl být problém.

A co venku?

Navzdory městu si i tam přijde na své téměř každý, kromě typicky amerických sportů jako (US) fotbal, baseball nebo basketball tu díky multikulti prostředí najdete i poměrně dost fotbalových hřišť či tenisových kurtů (beton). A nemůže chybět samozřejmě ani kanadský sport č. 1, hokej, kluzišť jsem viděl, byť zatím jen „na sucho“, mraky.

Hřiště u Christie station, je toho tu vážně skoro všechno ;)

Hřiště u Christie station, je toho tu vážně skoro všechno ;)

Je tu i dost parků, kde se můžete zabavit dle libosti. Často jsem zahlédl jógu a jednou i utkání v Zorbingu 😀 Díky zeleni je tu hodně oblíbené i běhání, které (narozdíl ode mně :)) provozuje opravdu hodně lidí.

Na pláži si dále střihnete beachvolejbal, nedělní odpoledne strávíte venku u bazénu (v jezeře je voda neskutečně ledová…) a projedete se na kole či kolečkových bruslích kolem Ontaria, je to jen na vás!

Woodbine beach

Woodbine beach

A ceny? Nejlepší na tom je, že všechno, co jsem zatím zmínil, je k dispozici ZDARMA! Výbavu samozřejmě musíte mít vlastní 🙂 Každopádně, Toronto vychází v tomto směru lidem neuvěřitelně vstříc a třeba u zmiňovaného bazénu jsem byl vyloženě v šoku, platí se jen směšných 25¢, pokud potřebujete skříňku, nic víc… :-O A je to zřejmě normální, zadarmo jsou i kurty a všechno ostatní, co jsem zatím měl možnost vidět. Ostatně, potvrzují to i oficiální stránky Toronta.

Stezka Waterfront a bazén Gus Ryder Pool u jezera Ontario, ZDARMA ;)

Stezka Waterfront a bazén Gus Ryder Pool u jezera Ontario, ZDARMA ;)

Cykloturistika

Samozřejmě, že v zimě to bude asi o něčem jiném a ne vše je kvůli velkému městu ideální. Zklamala mě například cyklistika, můj milovaný sport. Čekal jsem trochu lepší podmínky, zvlášť když tu v širším centru jezdí skoro všichni.

Toronto a okolí nabízí sice poměrně dost cyklostezek, ale jezdíte pořád mezi auty, lidmi či v zástavbě. Provoz není nijak divoký, ale jste v něm prostě pořád, třeba i 30-40km od centra. Navíc, stezka občas záhadně „zmizí“ (opět žádná změna oproti vlasti…) a vy najednou jedete skoro po dálnici 😀

Jedna z lepších cest v oblasti Niagara. I tak se ale snadno ztratíte...

Jedna z lepších cest v oblasti Niagara. I tak se ale snadno ztratíte…

Lepší to je až o hodně dál, tak po 70 km, i když pořád nic moc 🙂 Takže sebrat se a vypadnout na odpoledne někam do lesa jako u nás, je nemožné. Můžete tak maximálně dokola křižovat neznámé ulice širšího Toronta. Zábava, ne? Kolo se tak hodí hlavně jako dopravní prostředek. Víc v článcích věnovaných dopravě a výletům.

Přeplněnost sportovišť je asi největším mínusem, ale k městu bohužel patří, pražská náplavka je na tom úplně stejně… Nicméně, na výběr toho tu je dost a můžete si vyzkoušet pro nás i trochu „exotičtější“ sporty. Na město slušný.

Sport pasivně

Toto je na druhou stranu zase výhoda života v aglomeraci. Pokud, jako já, sport i rádi sledujete, přijdete si na své. Toronto je zkrátka největší město Kanady a je to znát. Zdejší fotbalová liga MLS má sice k evropským daleko, ale jak tu bývá zvykem, je sdílená s USA a v akci tak můžete vidět i velká jména jako např. R. Keana (LA Galaxy), T. Henryho, T. Cahilla (NY) či D. Defoa (Toronto). O NHL je zbytečné cokoliv psát a dále můžete zajít na NBA, MLB, tenis, americký fotbal, lascrosse či indy cars.

Hřiště amatérských soutěží na Croatia Street. No, styděli by se asi i v Zalešanech...

Hřiště amatérských soutěží na Croatia Street. No, styděli by se asi i v Zalešanech…

Jsem docela zvědavý, jak tu v zimě pojede hokej, zda existují nějaké amaterské ligy apod. Zatím jsem byl jen na tenise a jednom fotbalovym přáteláku, oboje docela drahý, lehce přes 100$, ale tenis mě vážně nadchnul. Jednoznačně zatím to nejlepší, co jsem v Torontu navštívil. Šlo o turnaj Masters ATP 1000 (Rogers Cup), takže startovala opravdu světová špička. Ze 4 zápasů jsem dokonce viděl 2x Rogera Federera, no naprostá spokojenost! Další sporty přijdou určitě na řadu, když tu zůstávám. Kámoš mě docela nalákal na lacrosse, to u nás k vidění taky moc není 😉

Rogers Cup 2014

Rogers Cup 2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.