Toronto, závěrečná

Každý den je součástí života. Takže, co je potom víc než rok? Snad životní kapitola nebo něco takového… A jelikož tato kapitola brzy skončí, pač se co nevidět chystám Toronto opustit, dovolím si sesmolit jakousi „rekapitulaci“. Mělo by to být krátké  a hodně, ale opravdu hodně subjektivní. Budu (můžu) srovnávat jen s tím, co znám, tedy se životem v Praze (resp. na Vyžlovce, kvůli městskému prostředí spíš ta Praha 🙂  A jen Toronto, protože mimo něj jsem dohromady strávil tak max měsíc, nemůžu tedy hodnotit Kanadu jako celek. Témat se jen zlehka dotknu, pač o všem už jsem tu psal dřív 😉

toronto-ontario-lake-summer

Lekce Angličtiny

Nemůžu napsat špatného slova. Perfektních 5 týdnů, na které jen tak nezapomenu! Zpátky ve třídě, mezi novými spolužáky (s některými jsem dosud v kontaktu) a samozřejmě studium jazyka. Myslím si, že za těch pět týdnů jsem udělal největší pokrok, rozhodně větší než za 15 let pasivní angličtiny doma 🙂 Takže, v ILACu jen pozitivní zkušenost, kterou mohu každému vřele doporučit.

ilac

ESL konverzace

Kromě tradičních jazykových lekcí na školách existují v Torontu i tzv. ESL (English as a Second Language) kurzy, které jsou ZDARMA (díky za tip, Megumi ;)). Na různých místech, v různých dnech i časech, zpravidla však odpoledne po práci. Já chodil nejčastěji do kostela St. Paul poblíž Bloor&Church Street každé pondělí a středu po 7 hodině večer. Také mohu jen a pouze doporučit! Kecání o různých tématech (byť v kostele, nic náboženského) s různými lidmi.

Práce (Working)

Byl jsem připraven na všechno, hlavně na zcela jinou práci než kterou jsem dělal doma za kompem… A taky jsem tak začal. Zkusil jsem si mytí nádobí, naštěstí, ve veganske restauraci. Práce po škole a o víkendech, částečný úvazek na jeden měsíc. Nebylo to úplně nejhorší a dokonce jsem si vydělal na jeden nájem (více o minimální mzdě dále v textu), ale jo, tahle práce je „voser“.

Po téhle krátké zkušenosti mě potkalo neuvěřitelné štěstí a firma, co dělá webovky, A Nerd’s World, mě najala jako kontraktora. Byl jsem prostě ve správný čas na správném místě. Pokračoval jsem tu až do vypršení víza. Celou dobu firma rostla, v novém roce jsme otevřeli novou pobočku a měli stále víc a víc klientů. Žádná velká životní změna, možná osud (?) 🙂 ale rozhodně super!

anw

Pracoval jsem se skvělými lidmi (všichni rodilí mluvčí, takže super zkušenost) v hodně přátelské až skoro rodinné atmosféře (podobné předchozí práci v RDV, jen práce samotná byla upřímně mnohem dynamičtější, jak se projekty neustále střídaly). No, naučil jsem se hodně. Díky moc za tuhle příležitost ANW!

Momentálně se snažím získat pracovní povolení v této firmě na další rok. Opět přes Zažijte Kanadu, tentokrát ovšem v kategorii Young Professional, kde musíte mít dopředu pracovní nabídku. Imigrační je ale tenhle rok o nervy. Nové žádosti spustili ouřadové teprve nedávno (kvóta 120 byla pryč za půl hoďky(!)), tedy po více třetině roku… No, nezbývá než se obalit trpělivostí, vše řádně odeslat a doufat.

toronto-highpark-spring

Prázdniny (Holiday)

Jo jo, díky fajn práci jsem měl štěstí a mohl si užít i tuhle část programu Canada Experience. Byl jsem na dovče dvakrát (pokaždé na dva týdny, jednou v Kanadě, podruhé na Jamajce) a zanedlouho se chystám na další. Nemůžu si tedy ani v tomhle ohledu na nic stěžovat; nechci se ani nijak vychloubat, jen se nažím najít co nejvíc pozitiv, abych nebyl zas jen pesimista 🙂 Každopádně, pokud bych se za celou dobu nedostal z Toronta, určitě bych hodnotil své zdejší působení zcela jinak, o dost stupňů níže. Podle mě se totiž prázdniny v Torontu dělat nedají, musíte z něj vypadnout.

toronto-fireworks

Sport a kultura

Město překvapivě nabízí řadu možností i pro obyčejné lidi, naneštěstí pro mě, sporty, které mě baví nejvíc tu nejsou příliš populární (fotbal) nebo se provozují velice obtížně (kolo). Takže jsem po většinu času víceméně jen přihlížel. To samé ohledně kulturní scény. Zde si myslím, že Praha je na stejné, nebo spíš vyšší úrovni. Každopádně, z této nabídky jsem moc neochutnal. Celoročně jsem chodil jen do posilky YMCA, viz článek o sportu. Jo a taky jsem navštívil tenisový turnaj ATP a viděl naživo Rogera Federera, což se mi doma jen tak nepoštěstí…

highpark

Jídlo a pití

Bez debat, je tu kuchyně celýho světa na jednom místě. Což je super. Jsou tu ale taky stupidní alkoholové zákony, psal jsem o nich už několikrát. Je to prostě moc. A vláda si samozřejmě udržuje monopol na prodej, takže alko je rozhodně nejdražší spotřební zboží. A takÿ nejvíc zakázaný, alespoň z mojeho pohledu jsou víc tolerovaný i drogy.

toronto-city-hall

Doprava

Stručně, nejlepší dopravní prostředek je kolo. Auto může uvíznout v zácpě (i když mi přijde v menší než pražské) a TTC je na ***

Bydlení

Během roku jsem vyzkoušel hned čtyři různá místa, vždycky v západní části města, viz článek o bydlení. Obecně, nic výjimečného v této oblasti, jen si musíte dát sakra pozor na pravidla nájmu 😀 Náklady na bydlení jsou jednoznačně nejvyšší položkou na měsíčním účtu. Kupříkladu 700$ za pokoj ve společném baráku 5km od centra je zcela normální cena.

alcohol-prohibited

Služby a nakupování

Žádný větší problém jsem nezaznamenal, jo možná opět jen v souvislosti s alkoholem, když jsem sháněl pivo v neděli ráno a všechny prodejny alkoholu otevíraly až po 12 hodině 😀 Nicméně, obecně všechno funguje jak má a krámy mají otevřeno i v neděli (takže jako v Praze, v dost zemích / městech to ale samozřejmé není). A potraviny jsou tu dost levné, v porovnání s platem či cenami za jiné věci. Občas jsem tu narazil na stejnou cenu jako doma, i když plat je tu v průměru trojnásobný… Přepočítávání nemám rád a po čase ani nedává smysl, ale ceny jsou jinak obvykle dvakrát takové (oběd 200 místo 100, mlíko 60 místo, kafe 50 místo 25).

shopping

Toť vše, co mě teď k Torontu napadlo, na závěr bych chtěl přidat i tuto tabulku, opět jde čistě o můj osobní pohled.

Toronto vs. Prague
Město samotné Praha je 100% hezčí, i přes řadu paneláků, které tady moc nenajdete. Tohle je prostě fakt.
Lidé O 100% přátelštější a milejší v Torontu. Prostě fakt 🙂
Tolerance Toronto vede 2:1. Obvykle se nikdo nestará o váš zevnějšek či zvyky a nechá vás být.
Sport V Praze zajisté najdete řadu sportovišť, tady mi jich ale přijde ještě víc a navíc jich je dost ZADARA! (venkovní bazény, tenisové kurty) 3:1
Možnosti vzdělávání Z mého pohledu to samé, podle počtu škol, knihoven atd.
Kultura Praha je na tom lépe, co ale na Torontu obdivuju, je street art. Kromě šeredně posprejovaných betonových sloupů, které najdete v obou městech, tu můžete vidět skutečně povedená díla, baráky jsou posprejovány záměrně, viz obrázek níže. Nicméně, +1 pro Prahu.
Životní náklady To samé. 5:4 pro T.O.
Příroda Možná trochu divné, ale za mě bod pro Prahu. Jo, Toronto je hodně zelené město, resp. velká velká vesnice s řadou parků a veverkami všude možně, ale já mám zkrátka radši okraj Prahy, odkud jste na kole prakticky během několika minut uprostřed lesa. 5:5
Čistota a pořádek Stejné, opravdu. Ani v Praze ani v Torontu nejste ve Švýcarsku.
Bezdomovci Stejné.
Ceny za spotřební zboží (kromě alkoholu, včetně elektra) Při zohlednění platů jednoznačně plus pro Toronto. 8:7
Ceny alkoholu (special krám + hospoda) a jídel (hospoda) I při zohlednění platů jednoznačné plus pro Prahu. Remíza
Hromadná doprava 100% lepší v Praze, navíc mnohem levnější. Sorry T.O.
Doprava Řidiči tu jsou daleko klidnější a zácpy menší. Opět srovnáno, 9:9
Internet Mnohem lepší v Praze. 9:10
Mobilní operátoři Nechce se mi to přiznat, ale máme kvalitnější služby za menší ceny (relativně k platům)… 9:11
Banky Mnohem lepší doma. ‚Normální‘ karta k účtu – debitní, není plnohodnotná a spoustu transakcí s ní nejste schopni udělat (např. při půjčování auta). Já měl taky pokaždý, ale vážně pokaždý, problém s platbami na netu, TD karta…
Úspory vs. průměrná měsíční útrata Osobně jsem tu byl schopen ušetřit víc. Pobíral jsem v podstatě průměrný plat a po odečtení všech nezbytných nákladů mi zbyla zhruba půlka. Což znamená kvůli silnější kanadské měně i cenám přímo zde na místě rozhodně víc než doma. Dokonce i s minimální mzdou (11$) žijete úplně normálně, v Praze byste s ní nepřežili… tohle vážně obdivuju, že to tu funguje a má smysl. 10:12
Počasí V podstatě stejné jako doma, jen byla větší zima, viz poslední článek.
Slečny Pouze použiju citát ze Švejka: „„Hezké holky jsou po celým světě, pane vachmajstr.““ 🙂

Můžu říct, že z 80% pro mě byl život v těchto městech stejný, našlo se jen několik málo odlišností. Méně fotbalu a méně pití 😀 A pro Toronto jednoznačná výhoda, angličtina, dost jsem se tu naučil.

street-art

 

Takže, tohle je konec Toronto (?) Doufám, že ne a ještě mě tu uvidíš! Seee ya!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.