Údolí řek Humber a Don

Dalším tipem na pěknou vycházku či projížďku na kole, a to přímo v Torontu (!) jsou údolí řek ústících do jezera Ontario – Humber river na západě a Don river na východě města.

Humber na kole

Na cyklostezku Humber River Recreational Trail se dostanete poměrně snadno z trati na pobřeží jezera Ontario, která se nazývá Martin Goodman Trail (často i Waterfront). Stačí po ní pokračovat na západ až narazíte na most, který vede právě přes zmiňovanou řeku a kde vlastně celá cyklostezka (sdílená i pro ostatní sportovce) začíná. Místo podle mě nemůžete tento vstup místo minout, protože je většinou dost rušný. Pokračovat pak můžete směrem na sever v podstatě celou dobu podél této říčky až na úroveň Steeles Ave. – cca 25 km. Většinou je cesta zpevněná (asfalt), narazíte však na pár výjimek.

Most přes řeku Humber

Most přes řeku Humber

Zejména kolem křižovatky Lawrence Ave. & Weston Rd. Tam budete dokonce muset z kola slézt a chvilku hledat, kde cesta pokračuje 🙂 Také, jak jsem psal, je tahle cesta poměrně dost rušná. Cyklisti, běžci, chodci, kolečkové brusle, kočárky atd. Tedy klasika pro každé větší město na západě. Zbývá jen se s tím smířit a dávat větší pozor než obvykle. Také bych určitě nedoporučoval silniční kolo, z výše popsaných důvodů byste si ho prostě neužili na 100%.

Jinak ale tuhle trasu rozhodně doporučit můžu!

Humber po svých

Osobně přímou zkušenost s chozením podél Humberu nemám, ale z toho, co jsem měl možnost vidět z kola, bych doporučil:

 • Old Mill – Etienne Brulé Park
  • pěkný staře vzhlížející kamenný most se spoustou míst pro piknik a krátkou procházku, velice snadno přístupný veřejnou dopravou (stanice metra Old Mill)
 • Lambton Park & Lambton Woods
  • velice hezký listnatý les, zejména na podzim, dostupný kromě auta busem ze stanice metra Ossington na zastávku Dundas St West at Humber Hill; můžete dokonce obě místa spojit a projít se z Old Mill, nebo naopak; rozhodně od sebe nejsou daleko, zhruba nějakých 5 km
Lambton Woods

Lambton Woods

Sjíždění řeky Humber

Na tohle jsem občas narazil v rámci různých upoutávek a akcí. Několik agentur nabízí ‚kayaking‘ na Humberu a jsem si skoro na 100% jistý, že i přes různé ostatní zákazy můžete splout řeky v Torontu na vlastní pěst. Například z Old Millu byste se měli úplně v pohodě dostat až do jezera, odkud pak můžete pokračovat na další pěkná místa, např. Toronto Islands. Kanoe si můžete jednoduše půjčit např. v outdoor prodejně MEC.

Old Mill (Wikimedia)

Old Mill (Wikimedia)

Don na kole

Na cyklostezku se dostanete, pokud pojedete na na východ od známého trhu St. Lawrence Market či oblasti známé jako Distillery District. Nebo můžete opět využít Martin Goodman (Waterfront) trail a dostanete se k Donu taky. Já bych ale doporučil spíš první variantu, je to jednodušší.

Každopádně, trasa začíná na východě města a znovu pokračuje severně směrem k Eglinton Ave. opět až po Steeles Ave. Nevýhodou je, že je poměrně často přerušována, ať už soukromými pozemky, kolejemi či třeba golfovým klubem… Hlavně od Eglintonu na úroveň dálnice 401 je to poměrně nepříjemné, ale pokud máte k dispozici jakoukoliv mapu, jste OK. Celá trasa je hodně podobná Humberu, takže také zabere nějakých 25 km jedním směrem.

Co je ale velkou výhodou, trať je sice také na několika místech sdílená s ostatními sportovci, ale celkově je MNOHEM MÉNĚ frekventovaná. Navíc i samotná říčka nabízí několik zajímavých zákoutí. Osobně mám tuhle trasu trošku radši než Humber river. Tudíž jednoznačně doporučuju! Ne na silničce samozřejmě 🙂

Údolí Don River (Tripadvisor)

Údolí Don River (Tripadvisor)

A pokud jste opravdu vášniví cyklisté, můžete dokonce obě trasy spojit na severu města přes Finch koridor. Jsou tam vybudovány nové pěkné cyklostezky , bohužel ne úplně všude, takže na pár místech musíte jet po chodníku, hlavně mezi Islington Ave. a Jane St. to stojí za * Asi něco, jako kdybyste projížděli Štěrboholskou spojku… ale dá se 🙂 Celkově to dá dohromady nějakých 80 km, což si myslím, je na Toronto slušné.

Spojení tras Humber a Don přes Finch koridor

Spojení tras Humber a Don přes Finch koridor

Don po svých

Opět, jen coby pozorovatel mám tyto 2 tipy:

 • Riverdale Farm a okolí
  • zábava hlavně pro děti, mini farma a něco jako skanzen; dostupné krom auta tramvají ze zastávky Gerrard St East at Sumach St.
 • Lower Don Parklands
  • na Toronto super trasy na krátký trek, není tu úplně plošina 🙂 kromě kola a auta dostupné busem ze stanice metra Sherbourne

Užijte si outdoor v T.O.!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.