Zpátky do školy – ILAC

Abych trochu zvýšil své naděje při hledání práce, bylo nutné nejprve vylepšit angličtinu, zejména pak mluvený projev. Rozhodl jsem se proto zaplatit si měsíční kurz na jazykové škole. Že to nebyla úplně špatná volba, jsem si uvědomil jak při problémech na letišti, tak hlavně ve chvílích, kdy jsem si nebyl schopen správně objednat ani kafe 😀 S americkou angličtinou jsem byl ztracen i při poslechu základních frází…

Takže, zpátky do lavic!

Agentura doporučovala, a tady jí musím za volbu poděkovat, ILAC – International Language Academy of Canada. Škola nabízí různě odstupňované programy podle toho, co zrovna potřebujete. Já bral General English 30l/týdně na měsíc, příjemným bonusem byl 5. týden navíc zahrnutý v ceně 😉 V rámci ILACu jsme si navíc s kamarádem zaplatili i ubytování v tzv. homestay, neboli hostitelské rodině, čehož jsem se zpočátku obával, ale ona to nakonec až tak „rodina“ nebyla, takže dobrý 🙂 více v kapitole o bydlení. Kurz nebyl drahý, 30 lekcí týdně x 5 za nějakých 1000$, tj. cena skoro stejná jak u nás, navíc v EN prostředí. Ubytko stálo dalších cca 1000$ na 4 týdny (sdílený pokoj), ale včetně jídla.

Měsíc a týden se mi zdál tak akorát, i když většina lidí tu byla na delší dobu, ale jen na kurzu, např. 3-4 měsíce, ne v rámci pracovního víza.

ilac-school

Nástup

První den ve škole strávíte tím, že se vás ujme jeden z ambasadorů, ukáže vám školní budovy, knihovnu a absolvujete vstupní testy. Dobré je, že si vás otestují i na speaking (5 minut). Díky tomu jsem začínal na úrovni 7 ze 17 – Intermediate, což bylo jedině dobře. Volitelnou odpolední hodinu (2x týdně) jsem moc nerozmýšlel – speaking & listening. Pokud vám lekce z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, můžete si jednou týdně zažádat o změnu, já to udělal jednou právě kvůli zhoršující se kvalitě speaking hodiny, kde mluvila hlavně učitelka a my museli, nevím proč, dělat cvičení z učebnice 🙂

ilac-courses

Výuka

Je pravdou, že školu jsem měl vždycky rád a vyloženě jsem se tak těšil na to, být znovu student 😉 ILAC mě nezklamal, v hodinách jsme museli být celkem aktivní (někdy holt musela přijít na řadu gramatika, ale tomu se vyhnout nedá) a hlavně většina třídy byla na podobné úrovni, ne jak v kurzech u nás.

Jednou za 14 dní se psal test, který vás mohl posunout do dalšího levelu. Já si ho užil dvakrát a vždycky jsem měl nějak podezřele moc bodů na přeskok – bylo to jen z toho důvodu, že v testech už nebyl speaking. Gramatiku jsem po 20 letech české výuky viděl po sto padesátý a poslech jsem jednak přeci jen trochu vylepšil a druhak v testech používali britskou, pro mě známější, angličtinu. S mluvením jsem pořád bohužel o několik úrovní níže.

Nakonec jsem se tedy mohl posunout do Pre-Advanced (10), ale protože už mi zbýval jen týden, nechal jsem si to ujít a zůstal v High-Int, nemělo to cenu. Navíc třída, včetně učitele, byla super!

ilac-cert

Spolužáci

A to bych chtěl zdůraznit především. Bylo fajn zase chvíli chodit do školy a poznávat lidi se společným zájmem. Ve třídě nás bylo tak 15, různého národnostního složení, avšak s převahou Korejců – mají silnou menšinu v celém Torontu. Dále hodně lidí z Japonska, Brazílie, Vietnamu, Venezuely, Saudské Arábie, Turecka atd. Průměrný věk kolem 25, trochu jsem ho zvyšoval 🙂 A Evropanů, alespoň na úrovni Intermediate, poskrovnu. Čechy jsme potkali jen při zápisu a jen 2, jednu slečnu v našem věku a jednoho týpka ve středních letech. Byl jsem za to rád. Mohl jsem se totiž dozvědět spoustu nových informací o životě v různých zemích světa. A člověk si taky nepřipadal po příjezdu tak ztracený, další plus.

Škola pořádá i různé organizované zájezdy (Niagara, NY, Montreal, nevyužil jsem), akce a „party“ typu diskotéka. Ty jsem zkusil 2x a trochu mě zklamaly, zase jsem se utvrdil, že tenhle druh zábavy prostě nemusím, navíc na jednu mě ani nepustili, prý kvůli botám, ale spíš bylo narváno, frajer přede mnou prošel v teniskách, tak nevím 😀

Celkově ale školu hodnotím rozhodně pozitivně, poznal jsem tu nové přátele, snad budeme moci zůstat v kontaktu i mimo Toronto. Všechno bylo perfektní, zpětně trochu lituju jen toho, že jsem si nezaplatil víc než měsíc, ale to je vše. Pokud náhodou uvažujete o podobném kurzu, klidně se na mě obraťte, rád poradím, co a jak. Pro začátek rozhodně doporučuju!

Ještě jednou díky moc všem v ILACu, bylo to prostě skvělých 5 týdnů života!

ilac-class

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.